Санџагин Бајар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Санџагин Бајар
Санџагин Бајар

Во служба
На функција од 
22 ноември 2007

Роден
Партија Монголска Народна Револуционерна Партија


Монголија
State emblem of Mongolia.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Монголијадруги земји
 Портал „Политика“

Санџагин Бајар (монголски:Санжаагийн Баяр) е монголски политичар и сегашен премиер на Монголија.

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Бајар се приклучил кон Монголската Народна револуционерна Партија во 1988 година. Станал Генерален Секретар на партијата во 2005 и е избран за претседател на партијата на конгрес во 2007. Исто така според тој конгрес Бајар станал и премиер на Монголија. Парламентот го назначил за премиер на Монголија на 22 ноември 2007 година со 67 гласа за.