Момчило Гавриќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Момчило Гавриќ
Момчило Гаврић.JPG
Момчило Гавриќ на Крф, 1916.
Роден1 мај 1906
Трбушница, Лозница,
Кралство Србија
Починал28 април 1993(1993-04-28) (возр. 86)
Белград, Сојузна Република Југославија
Држава Кралство Србија
 Кралство Југославија
ЧинПоднаредник
Одликувања Албанска споменица
Сопружник/циКосара Гавриќ

Момчило Гавриќ (Трбушница, 1 мај 1906Белград, 28 април 1993)[1] бил поднаредник на Шестиот артилериски полк на Дринската дивизија на Српската армија и најмлад подофицир во светот во текот на Првата светска војна.[2] Бил учесник и на Солунскиот фронт каде бил ранет.[1] После Церската битка, во 1914 година, на возраст од осум години се стекнал со чин каплар[3], а војводата Живоин Мишќ на Кајмакчалан, во 1916 година, на десет години го унапредил во чин поднаредник.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Заборављен најмлађи каплар Момчило Гаврић“. Посетено на 19 август 2011.
  2. „Запуштено место голготе“. Посетено на 20 август 2011.
  3. „Најмлађи каплар на свету“. Посетено на 20 август 2011.