Миротворецот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Водопадите Кохос во 18 век

Миротворецот (15501600) или нарекуван Деганавида или Деканавида бил основач на ирокеската конфедерација која е политичка и културна унија на индијанците од Канада и САД.

Оригиналното име на Миротворецот на мохавски е Skennenrahawi што значи „Две реки кои течат заедно“.

Легендата за Миротворецот е контроверзна. Се смета дека е роден како Хурон и според некои се сета дека е зачнат безгрешно. Други велатдека е роден како Онондага и подоцна бил посвоен од страна на Мохавците.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Индијанци-никулец