Мирза Фатали Ахундов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мирза Фатали Ахундов
Mirzə Fətəli Axundov 2.jpg
Роден 30 јуни 1812
Шеки, Руска Империја денеска Азербејџан
Починал 10 март 1878
Тбилиси, Руска Империја денеска Грузија

Мирза Фатали Ахундов (азерски: Mirzə Fətəli Məhəmmədtağı oğlu Axundov (Axundzadə)) (30 јуни 1812, Шеки - 10 март 1878, Тбилиси) е азербејџански писател демократ, педагог, филозоф и општественик.

Тој е основач на реализмот во азербејџанската литература, предок на азербејџанската драматургија и фикција, полковник.

Креативност[уреди | уреди извор]

  • "Ботаника мосю Жорди..." 1850 година
  • "Мола Ибрахим Халил - алхемичар..." 1850 година
  • "Хаџи Кара" 1852 година и др.

Меморија[уреди | уреди извор]

Неговото име го носат Азербејџански народната библиотека, Азербејџанскиот театар за опера и балет и Азербејџанскиот педагошки институт за руски јазик и литература.

Поврзано[уреди | уреди извор]