Милтроф

Координати: 50°32′25″N 11°55′40″E / 50.54028° СГШ; 11.92778° ИГД / 50.54028; 11.92778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Милтроф
Место во Пауза-Милтроф
Грб на Милтроф
Милтроф во рамките на Германија
Милтроф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Град Пауза-Милтроф
Основни податоци
Површина 27,70 км2
Надм. височина 482 м
Население 1.775  (31 декември 2011)
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 07919
Повик. бр. 036645
Портал www.muehltroff.de
Местоположба на место Милтроф во рамките на Пауза-Милтроф
Карта
Карта
Координати 50°32′25″N 11°55′40″E / 50.54028° СГШ; 11.92778° ИГД / 50.54028; 11.92778

Милтроф (германски: Mühltroff) — град и поранешна општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Се наоѓа 10 километри југоисточно од Шлајц и 16 километри северозападно од Плауен. Од 1 јануари 2013 година е споен со Пауза под името Пауза-Милтроф.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]