Прејди на содржината

Пауза (Саксонија)

Координати: 50°34′0″N 11°59′0″E / 50.56667° СГШ; 11.98333° ИГД / 50.56667; 11.98333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пауза
Место во Пауза-Милтроф
Грб на Пауза
Пауза (Саксонија) во рамките на Германија
Пауза (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Град Пауза-Милтроф
Место единици 7
Основни податоци
Површина 36,58 км2
Надм. височина 470 м
Население 3.618  (31 декември 2011)
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 07952
Повик. бр. 037432
Портал www.stadt-pausa.de
Местоположба на место Пауза во рамките на Пауза-Милтроф
Карта
Карта
Координати 50°34′0″N 11°59′0″E / 50.56667° СГШ; 11.98333° ИГД / 50.56667; 11.98333

Пауза (германски: Pausa) — град и поранешна општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Се наоѓа 13 километри источно од Шлајц и 14 километри северозападно од Плауен. Од 1 јануари 2013 година е споен со Милтроф под името Пауза-Милтроф.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]