Мелодичен дет метал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мелодичен дет метал
Стилско потекло: Дет метал, НББХМ, треш метал, блек метал, пауер метал
Културно потекло: Раните и средината на 90-тите во Скандинавија (главно во Гетеборг, Шведска)
Типични инструменти: Електрична гитара, бас гитара, тапани, клавијатура, акустична гитара, вокали
Мејнстрим популарност: Андерграунд во средината на 90-тите
Зголемена популарност во 2000-те
Изведени форми:Мелодичен металкор
Регионални сцени
Шведска - Финска - САД - Обединето Кралство - Јапонија - Бразил
Други теми
Дет метал гласЧисти вокалиГрупи

Мелодичен дет метал (познат и како мелодет) е екстремен поджанр на хеви метал музиката кој е комбиниран од елементи од новиот бран на британски хеви метал со елементи на дет метал. Видот се развил во Шведска во раните и средината на 90-тите години (предводен од бендовите At the Gates, Dissection, Dark Tranquillity и In Flames).

Музички карактеристики[уреди | уреди извор]

Мелодичниот дет метал користи компоненти од новиот бран на британски хеви метал, поточно брзите рифови и хармоничните солажи, но исто така и ја спојува агресивноста на дет металот со мелодии и хармонии. Кај овој жанр некои елемети се искористени од други жанрови како што се блек метал и треш метал.[1] Во овој жанр може понекогаш да се најде и чисто пеење, како и акустични гитари. Вокалниот стил на жанрот е комбинација од врискања, чисти вокали, и дет метал ‘ржења.[2]

Потекло[уреди | уреди извор]

Потеклото и популарноста на мелодичниот дет метал може да се поврзе со бендовите At the Gates, In Flames, и Dark Tranquillity со нивните рани музички изданија во раните 90-ти кои го дефинираат жанрот и го вметнуваат основањето за метал сцената во Гетеборг.

Уште еден клучен бенд во развојот на мелодичниот дет метал бил британскиот бенд Carcass, кој започнаl свирејќи грајндкор, но потоа преминал во стилот на дет метал музиката и помогнал да се развие жанрот на мелодичен дет метал со нивниот албум Heartwork, издаден во 1993.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Purcell, N. Death Metal music: the passion and politics of a subculture, at 9, McFarland, 2003 (retrieved 3 јуни 2011)
  2. Marsicano, Dan. „What is Melodic Death Metal“. About.com. Посетено на 2011-02-26.
  3. Bowar, Chad. „Carcass“. About.com. Архивирано од изворникот на 2011-07-07. Посетено на 2011-02-27.