Прејди на содржината

Машкуданка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Девојче што има стил на облекување на машкуданка

Машкуданка — девојка или жена што се однесува како машко или изгледа и се облекува како машко.[1][2][3] Сака да прави работи што се сметаат за нетипични за девојчиња. Нејзиното однесување е гласно и палаво.[1] Често претпочита да биде пријателка со машки отколку со женски.[4]

За машкуданка, облеката обично е за удобност и практичност, а не за мода. Поголема е веројатноста да ја гледате само во фармерки, маици и патики (или дуксери и тренирки), наместо во шарени фустани или здолништа. Може дури да позајми облека од нејзините браќа или машки пријатели.

Машкуданките се одликуваат со нивниот независен и авантуристички дух. Не се ограничени од општествените очекувања за тоа како девојките „треба“ да се однесуваат и често покажуваат доверба и самоувереност во остварувањето на нивните интереси. Ова може да вклучи учество во традиционални хобија во кои доминираат мажи, како што се градење, играње видеоигри или занимавање со физички тешки активности.

  1. 1,0 1,1 Davis, Melissa Faliveno, Lisa Selin (2020-07-11). „The Ms. Q&A: What Does it Mean to be a Tomboy?“. Ms. Magazine (англиски). Посетено на 2024-03-22.
  2. „машкуданка“Дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „машкуданка“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  4. „Dictionary.com | Meanings & Definitions of English Words“. Dictionary.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2024-03-22. Посетено на 2024-03-22.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]