Мал Атлас

Координати: 36°0′0″N 2°0′0″E / 36.00000° СГШ; 2.00000° ИГД / 36.00000; 2.00000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мал Атлас
Поглед на северните падини на Хаизеровиот срт при Џурџура
Највисока точка
ВрвЛала Хедиџа
Надм. височина2308 м
Величина
Должина1500 км И/З
Ширина115 км С/Ј
Име
Изворно имеالاطلس التلي'
Географија
Мал Атлас is located in Алжир
Мал Атлас
ЗемјиМароко, Алжир и Тунис
Координати36°0′0″N 2°0′0″E / 36.00000° СГШ; 2.00000° ИГД / 36.00000; 2.00000
Матичен венецАтлас
Геологија
ГорообразбаАлпска орогенеза
ПериодМиоцен
Вид карпаКристал метаморфни карпи

Тел Атлас (исто така познат како Мал атлас ) е планински ланец долг над 1.500 километри, кој припаѓа на планината Атлас во Северна Африка , која се протега од Мароко , преку Алжир до Тунис . Рамките на овој систем имаат просечни височини од околу 1.500 метри, што ја прави природна бариера помеѓу Средоземното Море и Сахара . Највисокиот врв е Лала Кедида, висока 2.308 метри во винаријата на Ѓурђура . Неколку големи градови, како алжирскиот главен град, Алжир со приближно 1,5 милиони жители и Оран со 770.000 жители, е во подножјето на Тел Атлас. Алжирскиот град Константин, со околу 505.000 жители, се наоѓа 80 км во внатрешноста и директно во планините на 650 метри.

Географија[уреди | уреди извор]

Мал атлас е обезбеден паралелно од брегот на Средоземното Море . Заедно со сахарскиот атлас на југ, тие формираат две природни препреки, први кон Медитеранот, а другиот кон Сахара . Помеѓу овие две пречки лежи долината на Челиф и разни помали реки. Јужно од планините Атлас е плато на Хаутес Плаинес (над 1000 метри), каде што водата се создава во дождовната сезона, формирајќи плитко солено езеро. Од земјоделството, најнапредното сточарство и некое друго земјоделско производство, како што се јачменството. Челиф е долга 725 километри долга река која извира во Тел Атлас и паѓа во Средоземното Море . Челиф се одликува со исклучително плодни долини . Други значајни реки се Медеда и Сејбус .

Клима[уреди | уреди извор]

Тел Атлас има типична средоземна клима, која е топла со суви летови, но исто така и дождливи зими со снег на повисоки височини. Во топло лето сувиот ветер е на југ , дувајќи север од пустината Сахара над Малата Атлас, предизвикувајќи прашина и остри услови за живот.

Вегетација[уреди | уреди извор]

Тел Атлас е под шуми на алжирска ела ( Abies numidica ), атласки кедар ( Cedrus atlantica ), даб ( Quercus suber ) и бор. И покрај сувата клима, некои земјоделски култури, како пченица и јачмен, се погодни за регионот на Мали Атлас. Клисурата Шиф е во рамките на Тела Атлас, таа е една од ретките живеалишта за неколку загрозени видови, како на берберски макаки .

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]