Луспиталет да Љубрагат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луспиталет да Љубрагат
Општина
Центарот на Луспиталет да Љубрагат
Центарот на Луспиталет да Љубрагат
Знаме на Луспиталет да Љубрагат
Знаме
Грб на Луспиталет да Љубрагат
Грб
Земја Шпанија
Автономна заедница Каталонија
Покраина Барселона
територијална единица Барселона
Основана 12ти век
Управа
 • Вид Градоначалник на советот
 • Орган Градски совет
 • Градоначалник Нуриа Марин Мартинез (2015)[1] (ПСЦ)
Површина[2]
 • Град 12,4 km2 (48 sq mi)
Надм. вис. 8 m (26 ft)
Население (2015)
 • Град 252.171
 • Густина 2,000/km2 (5,300/sq mi)
Демоним hospitalenc, -ca  (ca)
hospitalense  (es)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postal code 0890x
Dialing code +34 (E) 93 (B)
INE code 08 1017
Градски буџет (2014) €200 million
Официјален јазик Каталонски и Шпански јазик
Слава ?
Светец-заштитник Св. Евлалија Барселонски
Мреж. место l-h.cat

Луспиталет да Љубрагат (каталонски: L'Hospitalet de Llobregat; шпански: Hospitalet de Llobregat), често само Луспиталет — општина непосредно југозападно од Барселона во Каталонија, Шпанија.

Спрема населението, таа е втора по големина општина во Каталонија и шеснаесета во Шпанија. Забележана е како една од најгусто населените градови во Европската Унија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Ajuntament de l'Hospitalet de Llobregat“. Generalitat of Catalonia. http://aplicacions.municat.gencat.cat/index.php?page=consulta&mostraEns=0810170005. посет. 13 ноември 2015 г. 
  2. „El municipi en xifres: L'Hospitalet de Llobregat“. Statistical Institute of Catalonia. http://www.idescat.cat/emex/?lang=en&id=081017. посет. 23 ноември 2015 г.