Ламеља дал Ваљес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ламеља дал Ваљес
L'Ametlla del Vallès
општина
Поглед на Ламеља дал Ваљес
Поглед на Ламеља дал Ваљес
Знаме на Ламеља дал ВаљесГрб на Ламеља дал Ваљес
Држава Шпанија
Заедница Каталонија
ПокраинаБарселона
ОкругВаљес Уријантал
Управа
 • ГрадоначалникАндреу Гонсалес Жил (2015)[1]
Површина[2]
 • Вкупна14,2 км2 (55 ми2)
Население (2014)[1]
 • Вкупно8.283
 • Густина58/км2 (150/ми2)
Мреж. местоametlla.cat

Ламеља дал Ваљес (каталонски: L'Ametlla del Vallès) — село и општина во покраината Барселона во автономната заедница Каталонија, Шпанија. Општината зафаќа во 14,2 км2 и има 8.283 жители (2014).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ajuntament de l'Ametlla del Vallès“. Generalitat de Catalunya. Посетено на 2015-11-13.
  2. 2,0 2,1 „El municipi en xifres: L'Ametlla del Vallès“. Institut d'Estadística de Catalunya. Посетено на 2015-11-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Ваљес Уријантал Предлошка:Општини во Барселона