Лука Милуновиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Luka Milunović
Лука Милуновић
Лични податоци
Полно име Luka Milunović
Роден на 21 декември 1992 (1992-12-21) (28 г.)
Роден во Белград, СР Југославија
Висина &100000000000001810000001,81 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Арис
Број 16
Младинска кариера
ФК Ѕвездара
ОФК Белград
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2011 ОФК Белград 1 (0)
2011–2012 Зулте Варегем 12 (0)
2012–2014 Црвена Ѕвезда 46 (10)
2014–2016 Платањас 47 (9)
2016– Арис 25 (4)
Репрезентација
2011–2015 Србија 21 16 (5)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 12
53, 23 July 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 5 September 2015

Лука Милуновиќ (21 декември 1992, Белград) — српски фудбалер кој моментално настапува за грчкиот прволигаш Арис.

Кариера[уреди | уреди извор]

Лука фудбалската кариера ја започнал во Ѕвездара, но покасно преминал во младинската школа на ОФК Београд, каде и ја започнал својата сениорска кариера во сезоната 2010/2011, каде одиграл само еден натпревар. Понуден му бил професионален договор со ОФК Београд, но летото 2011 потпишал со белгискиот прволигаш Зулте Верегем. Во првиот дел од сезоната 2011/12 година за Зулте Варгем одиграл 12 натпревари и еден куп натпревар. По само 6 месеци се вратил во Србија и без обештетување потпишал договор со Црвена звезда каде што ги одиграл наредните две сезони. Во сезоната 2014 година, тој се преселил во тимот на Платањас, а од 2016 година е член на Арис.