Лукас Јоркас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лукас Јоркас
Роден(а)октомври 18 1986 (1986-10-18) (33 г.)
ПотеклоКипар
ЖанровиContemporary laiko
Период на активност2009-денес
ИздавачиSony Music

Лукас Јоркас (грчки: Λούκας Γιώρκας) (роден на 18 октомври 1986 е грчки пејач.

Лукас е роден и израснал во Кипар. Потекнува од музичко семејство и учел пеење и класична гитара. Свирел во многу бендови на Кипар на разни инструменти. Откако завршил средно училиште, се преселил во Грција да студирал биологија. Во 2009 година се пријавил на шоуто за таленти "Фактор икс" и победил. Потоа излегол неговиот прв сингл, и настапувал низ големите грчки сали со познати пејачи меѓу кои и Хелена Папаризу.

Во март 2011, бил избран за претставник на Грција на Евровизија 2011.