Луис Гонзага

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луис Гонзага
Статуа од Луис Гонзага
Роден(а)Луис Гонзага ду Насименту
13 декември 1912
Пернамбуку, Бразил
Починал(а)2 август 1989
Ресифи, Бразил

Луис Гонзага ду Насименту (роден на 13 декември 1912 – починал на 2 август 1989) — бразилски пејач, текстописец, музичар и поет и една од највлијателните фигури на бразилската популарна музика во XX век. Тој е заслужен за тоа што го претставил богатиот универзум од североисточни музички жанрови на Бразил. Освен тоа е основач и на музичкиот жанр Baião.[1]. Според Каетано Велосо, тој бил првиот значаен културен настан со масовна привлечност во Бразил.[2]. Луиз Гонзага ја добил наградата „Шел“ за бразилска популарна музика во 1984 година и бил четвртиот уметник кој ја добил оваа награда.

Синот на Гонзага, Луиз Гонзага исто така бил бразилски пејач и композитор. Освен тоа бил и припадник на бразилските масони. Браната Луиз Гонзага го носи неговото име.[3][4][5].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Almanaque Brasil – Luiz Gonzaga“. Архивирано од изворникот на 2014-02-05. Посетено на February 5, 2014.
  2. „SerTão Gonzaga“. Посетено на February 13, 2014.
  3. „Description of Utilization of Luiz Gonzaga“. CHESF. Архивирано од изворникот на 2015-11-19. Посетено на September 9, 2010.
  4. „Luiz Gonzaga“. BBC Music. Посетено на September 9, 2010.
  5. „A Dance For All“. Municipality of Recife – Brazil. Посетено на September 9, 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]