Прејди на содржината

Лин Бергрен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лин Бергрен
Бергрен во 2002
Животописни податоци
Родено имеМалин Софија Катарина Бергрен
Познат(а) и какоЛин
Роден(а)31 октомври 1970(1970-10-31)(53 г.)
ПотеклоГетеборг, Шведска
ЗанимањаПејачка, текстописец
ИнструментиВокали
Период на активност1987–2007
СоработнициAce of Base

Малин Софија Катарина Бергрен (родена на 31 октомври 1970 година) е шведска кантавторка, најпозната како поранешен член на поп-музичката група Ace of Base. Заинтересирана и вклучена во музиката уште од нејзиното детство, таа го формирала бендот во 1987 година, заедно со нејзината сестра Џени, нејзиниот брат Јонас и нивниот пријател Улф Екберг. Пред да го формира Ace of Base, Малин пеела во хорот на нејзината црква.[1] Родена е во Гетенбург, Шведска.

Кога Ace of Base потпишал договор со данската издавачка куќа Mega Records во 1990 година, Малин, или Лин како што станала позната, избрала да ја стави на чекање својата професорска кариера. Но, додека нејзината сестра Џени изјави дека отсекогаш сакала да биде пејачка, Лин никогаш не кажала ништо слично. Напротив, во 1997 година Лин рекла: „Сакав да пеам; никогаш не сакав да бидам пејачка“. Вокалниот опсег на Лин е контралто и таа е препознаена по нејзиниот препознатлив вибрато и експресивен уникатен глас.

Ace of Base[уреди | уреди извор]

Фронтжена (1992–1996)[уреди | уреди извор]

За време на промоцијата за првиот албум на Ace of Base, Лин била главниот водечки вокал за поголемиот дел од сингловите и генерално било во фокусот на видеата, иако на некои синглови („The Sign“, „Waiting for Magic“) и песни од албуми Џени и Лин споделија водство. Лин имала малку помала улога во композицијата на Среќна нација и Знакот, имајќи само ко-пишување кредити на една песна при повторното објавување на првата. Таа била влијателна во развојот на „Сè што сака“, барајќи патеката да се смени од главна клучна во мала. Во 1994 година, една германска девојка ја нападнала семејната куќа Бергрен, насочена кон Лин. Лин не била присутна, но девојката со нож ги нападнала Џени и нејзината мајка. Овој инцидент имал големо влијание врз Лин.[2] За време на објавувањето на вториот албум на групата, The Bridge, фокусот и во вокалот и во медиумите станала порамноправен со нејзината помлада сестра, Џени. Лин имала поголема улога во композицијата на Мостот и напишала и продуцирала неколку песни за албумот. По завршувањето на албумот, било објавено дека Лин развила неодредени повторливи вокални проблеми.[3]

Почнувајќи од крајот на 1995 година, Лин почнала да изразува непријатност за тоа колку бендот станал успешен, објаснувајќи во едно интервју „оваа работа, не сакам да бидам во неа премногу долго“.[4] Таа подоцна забележала во едно интервју во 1996 година: „Сето ова не беше мој план. За мене ова е преголемо, особено со успехот во Америка. Не изгледа така, но чини многу енергија да се туркате до успех на ова ниво. Мораме да туркаме напред, но јас едноставно не можам, сакам да туркам наназад“. Таа, исто така, го објасни својот страв од летање, забележувајќи „кога авионот ќе се спушти, моето срце прескокнува и не можам да дишам, да зборувам, да зборувам или да се движам“. Бендот отишол на 179 летови за музичка промоција во 1995 година, што ја направила Лин разочарана од турнеите.[5] Во истото интервју таа алудирала на нејзините планови за иднината: „Размислував да патувам со воз или автомобил и да правам многу малку промоција“.[6] Среде промоцијата во Азија за Мостот во пролетта 1996 година, Лин заминала предвреме, оставајќи ги останатите членови на бендот да продолжат во нејзино отсуство. Нејзиниот последен настап со бендот како фронтмен бил „Beautiful Life“ на светските музички награди во мај 1996 година.

Улога во позадина (1997–2003)[уреди | уреди извор]

Во 1997 година, било објавено дека Лин ќе се впушти во соло проект, објавувајќи ја песната „Лапониа“, која претходно била поднесена за вклучување на Мостот, а подоцна и за Цвеќиња.[7] Песната требало да биде придружена со документарен филм за културата на Сапми. И покрај ова, песната никогаш не добила официјално издание.

Почнувајќи од 1997 година, Лин се појавувала на концертите на нејзиниот бенд само за да настапува во позадина зад клавијатурите.[8][9] Во последното лично телевизиско интервју на Лин, од 1997 година,[10][11] таа изјавила дека сака „да го проба она што Џени го направила“ со тоа што повеќе нема да биде во фокусот на бендот. Во април 1997 година, бендот ја извел песната „Равин“ на Светските музички награди со Лин како тастатура свирејќи во далечната позадина на сцената.[8][9] Клес Корнелиус од Мега рекордс рекла дека тоа е затоа што не сакала да ја носи тешката шминка што би ја барала настапот.[12] Во јули 1997 година, групата одржала концерт за 20-тиот роденден на принцезата Викторија. Лин генерално изведувала клавијатури во позадина во поголемиот дел од концертот, но изведувала акапела песна во живо во преден план пред главното шоу. Истата година, и Џени и Лин се појавиле на шведскиот Грамис како презентери за наградата „најдобра песна“.[13]

Првите официјални фотографии од печатот објавени за албумите Flowers / Cruel Summer, објавени на 21 март 1998 година, ја покажуваат Лин во еднаков или поголем фокус од оној на нејзините колеги од бендот.[14] Сепак, многу идни промотивни материјали за албумите, како и оние што се користат во брошурите на албумите, содржат заматени, ненасмеани, изразито несреќни фотографии од неа. Албумот Flowers особено ја користи озлогласената фотографија „сини линии“, каде што несреќната слика на Лин е бизарно скриена зад дизајнот на сината линија на брошурата.[15] Според Јонас, инсистирањето на Клајв Дејвис Лин да го сними „ Everytime It Rains “ за албумот „Сурово лето “ во 1998 година беше „пресвртна точка“ за повлекувањето на Лин од бендот и дека тоа „било најлошото нешто за неа“. Џени снимила верзија на песната, но Ариста рекордс не била задоволна од оваа верзија и го притиснала бендот Лин да сними верзија во која ќе има само нејзиниот вокал.[16] По објавувањето на албумите, вокалните придонеси на Лин биле намалени во споредба со претходните изданија на групата. Почнувајќи со „Животот е цвет“, појавувањето на Лин во музичките спотови на бендот станал многу помалку отколку што било во претходните видеа. Таа повеќе не ги имитирала своите вокални делови во видеата и времето на екранот и било драстично скратено. Нејзиниот имиџ во видеата на моменти станувал заматен („Сурово лето“) или речиси непостоечки („Патување во Романтис“). Таа година, Лин излегла од сетот на музичкото видео „Сурово лето“ во Рим додека снимала; нејзиниот менаџер рекол дека тоа е затоа што таа не сака да се појавува во преден план на видеото.[9] Режисерот Најџел Дик подоцна открил дека таа воопшто немала да се појави, да не било неговото инсистирање. Лин ретко учествувала во групни интервјуа со нејзините други членови на бендот во текот на 1998 година за промоција на албумот Flowers, сепак, нејзиното учество често било минимално, а во многу случаи бендот настапувало како трио.[17] Меѓутоа, во едно такво интервју, Лин ја изразила својата желба да ги унапреди своите вештини за музичка продукција.[18] Таа година, списанието Браво тврдело дека Лин била сериозно болна, врз основа на чудното појавување на Лин на германската телевизија The Dome и фотографиите што се појавуваат во Браво.[9] Лин дала едно последно радио интервју на Микс ФМ во Либан кон крајот на 1998 година, каде што зборувала за плановите за нов албум и ја отпеала „Сè што сака“ а капела.[19]

Менаџментот на бендот и издавачките куќи го објасниле чудното однесување на Лин со повеќе причини. Во 1998 година, бендот објавил преку нивната веб-страница дека медиумскиот фокус ќе го стават на Џени поради тоа што Лин има повторливи вокални проблеми.[3] Долгогодишниот страв на Лин од летање често се наведува како причина за нејзиното отсуство на концертите на бендот. Сепак, Лин исто така не се појавила на настани во Гетеборг и Копенхаген, каде што не требала да лета. Останатите членови на бендот не сакале да објаснат што се случило со поранешниот водечки пејач на Ace of Base. Тие изјавиле дека таа отсекогаш била срамежлива и пензионирана личност и дека била среќна што ја оставила Џени да го води бендот, додека Улф Екберг еднаш тврдел дека Лин има „фобија од камерата“.[20][8][9] Нападот со нож врз Џени и нејзината мајка во 1994 година можеби ја зголемил нејзината неподготвеност да се појави во јавноста.[2] Во 2007 година, Улф коментирал дека Лин се повлекле од активностите на бендот „од едноставна причина што не сакала да [учествува]“.[21]

Во музичкото видео „C'est la Vie (Секогаш 21)“, снимено во 1999 година, сликата на Лин повеќе не била заматена или надвор од фокусот, а таа изгледала како среќен и активен учесник.[22] Сепак, таа сè уште не мимика за време на нејзините делови во песната и времето на екранот ѝ било значително помало од нејзините колеги од бендот. Фотосесија направена во исто време на сличен начин ја покажува повеќе во центарот на вниманието.[23] Во тоа време, групата почнала да се промовира главно како дуо со Џени и Улф, стратегија за која Јонас забележа дека доведе до „помалку прашања“ за недоволното учество на Лин, сепак, Лин присуствувала на некои изведби на синглот, иако сè уште префрлен во заднина. Во 2002 година, Лин напишала три песни со нејзините колеги од бендот на издавањето на групата Да Капо. Сепак, нејзиниот вокал се појавил на помалку од половина од песните на албумот. Нејзиното последно појавување во јавноста било за време на промоцијата на Да Капо во септември 2002 година, каде што се појави на настап на германска телевизија и мимитираше свирејќи на клавијатури во позадина. Обожавател направил слика од мирна, насмеана Лин надвор од студиото. Нејзиното последно појавување со Ace of Base било во музичкото видео Анспикабл кое било снимено во декември 2002 година. Ова видео ја прикажувало Лин во нејзините први и единствени снимки одблиску во музичко видео од 1996 година.[24] Лин не е сликана од таа година. На 24 септември 2003 година, профилот на Лин на официјалната веб-страница на бендот бил ажуриран, и било забележано дека нејзината омилена песна од албумот на Да Капо е „Обичен ден“.[25][26]

Прекин (2004–2007)[уреди | уреди извор]

Во пролетта 2005 година, интервјуата со сестрата на Лин, Џени, се чинело дека укажуваат на желбата на Лин повторно да се врати во центарот на вниманието, но Лин сепак остана скриен од јавноста. Во октомври и ноември 2005 година, бендот се појавил на серија од 15 концерти на „Ноќта на матурските“ во Белгија ; како и обично, Лин „не можела да присуствува“, а само Јонас, Улф и Џени се појавија на овие концерти.[27][28] За тоа време, Лин снимила и придружни вокали за песната „Висок живот“ во секундарниот бенд на Џени, Ароуз; песната била објавена на нивниот деби албум во февруари 2006 година. Во 2006 година, било споменато дека Ace of Base снимил шест нови песни во кои има вокали и од Малин и од Џени. Некои од овие песни подоцна се појавиле на изданието „Скриени скапоцени камења“ од 2015 година.

Заминување (2007)[уреди | уреди извор]

Според интервјуто дадено од Улф Екберг на 20 јуни 2006 година, Малин се вратила на Универзитетот за да го проучува јудаизмот и ќе сними вокали на новиот албум на бендот.[29] Сепак, на 30 ноември 2007 година, Улф изјавила во интервју дека Малин Бергрен го напуштила бендот и дека таа нема да се појави на новиот албум на бендот. Групата веќе настапувала главно без Лин како трио солидна деценија пред нејзиното заминување. Бендот и сестрата Џени го потврдиле заминувањето на Лин во данскиот печат: „Таа не е дел од Ace of Base веќе неколку години“, изјавила таа во списанието Се амп хор.[30] Улф забележала: „Таа нема желба да биде позната, ги сакаше своите обожаватели, но факторот слава не беше за неа“. Останатите членови на бендот и ветија на Лин дека никогаш повеќе нема да побараат од неа повторно да се приклучи на бендот.[31] Сликата на Лин била отстранета од повеќето материјали на официјалната веб-страница на бендот, но била повторно воведена по објавувањето на Hidden Gems.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Лин е повеќејазична: нејзиниот примарен јазик е шведскиот, но течно зборува англиски и германски; зборува и шпански, руски и француски јазик.[32] Другите детали од животот на Лин, како оние од нејзиниот живот надвор од бендот, се непознати за јавноста - додека другите членови на бендот се отворени за нивните врски (Јонас и Џени и двајцата имаат сопружници, секој со деца, а Улф има три деца со неговата долгогодишна девојка).[33] Од 2015 година, Јонас потврдил дека сè уште се гледа редовно со Лин и дека таа ужива во мирен живот без интерес за слава или враќање на музиката.[34]

Придонеси за Ace of Base музиката[уреди | уреди извор]

Вокали[уреди | уреди извор]

Лин има придонесено со вокали за сите оригинални песни на Ace of Base освен:

 • Fashion Party (Џени, Улф и Јонас)
 • My Mind (Џени и Улф)
 • Dimension of Depth (инструментална)
 • Ravine (Џени)
 • Experience Pearls (Џени)
 • Wave Wet Sand (Џени)
 • Mercy Mercy (Џени)
 • I Pray (Џени и Улф)
 • Donnie (американска верзија) (Џени)
 • Don't Go Away (Џени)
 • Unspeakable (Џени)
 • Beautiful Morning (Џени)
 • Remember the Words (Џени)
 • World Down Under (Џени)
 • Wonderful Life (Џени)
 • What's The Name of The Game (Џени)
 • Show Me Love (Џени)
 • The Juvenile (Џени)

Пишување песни[уреди | уреди извор]

Заслуги за пишување на Лин за песните на Ace of Base:

 • Слушни ме како викам (со Јонас и Џени Бергрен и Улф Екберг)
 • Чудни начини
 • Whispers In Blindness („Д-р. X-Ray“ заслужен во оваа песна, и на кого Лин му се заблагодарува во признанијата за „Мостот“, беше нејзиниот татко, Горан Бергрен, кој свиреше флејта за песната)
 • Само N слика
 • Лапонија (демо)
 • Љубов во декември (со Јонас и Џени Бергрен и Улф Екберг)
 • Убаво утро (со Џени и Јонас Бергрен)
 • Промени со светлината (со Џени и Јонас Бергрен и Улф Екберг)
 • Како се вика играта (со Џени и Јонас Бергрен, Хари Сомердал и Јонас фон дер Бург)
 • Пол Позиција (со Јонас и Џени Бергрен и Улф Екберг)
 • Момент на магијата (со Јонас и Џени Бергрен и Улф Екберг)

Продукција на песна[уреди | уреди извор]

Продукциските кредити на Лин за песните на Ace of Base:

 • Чудни начини
 • Шепоти во слепило
 • Само Н слика
 • Лапонија

Друго[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ace of Base Biography“. Yahoo!. Архивирано од изворникот на 31 December 2008. Посетено на 18 October 2009.
 2. 2,0 2,1 „Story Meant To Last“. Архивирано од изворникот на 7 July 2011. Посетено на 3 November 2009.
 3. 3,0 3,1 „Ace of Base FAQ“. Архивирано од изворникот на 8 April 2000. Посетено на 5 April 2015.
 4. Stevenson, Jane (28 November 1995). „Swedish stars holding Aces“. Toronto Sun.
 5. Seabrook, John (2015). The Song Machine: Inside the Hit Factory. W. W. Norton & Company. ISBN 978-0-3932-4192-1.
 6. „What do Africa and Sweden have in common? Ace of Base!“. Smash Hits. 1996.
 7. „Big Surprise“. Архивирано од изворникот на 16 February 1998. Посетено на 6 April 2015.
 8. 8,0 8,1 8,2 Cornelius, Claes (1998). „Out of Focus and Far Away: What Happened to Linn?“. Teenage Heaven. aceofbase.com. Посетено на 14 April 2002.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 Falischeer, Andreas (Spring 1998). „Wie Krank ist Malin?“. Bravo.
 10. „Ace of Base: Our Story, 1998“. Архивирано од изворникот на 2008-12-04. Посетено на 2021-11-11.
 11. Paasonen, Hannah-Reetta (2005). „Our Story Recap“. Story Meant to Last. Архивирано од изворникот на 6 February 2007. Посетено на 25 August 2007.
 12. Cornelius, Claes (1997). „World Music Awards“.
 13. https://www.youtube.com/watch?v=hzb-rUXC1dc
 14. „New Pictures“. Архивирано од изворникот на 18 April 1998. Посетено на 30 October 2015.
 15. Flowers. Compact disc booklet. Mega Records, 1998.
 16. Veevers, Brendon (19 April 2015). „Interview: Ace of Base“. Renowned For Sound. Посетено на 31 October 2015.
 17. „Ace of Base – Escenario CNN en Español 1998“ (Spanish). CNN. 1998. Посетено на 17 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 18. „Ace of Base в России – Акулы пера 1998 (ТВ 6 Москва)“. 17 December 2015. Посетено на 20 January 2016.
 19. Linn at Mix FM radio 98. https://www.youtube.com/watch?v=_6WuLPHlO7Q. 
 20. Sheerer, Mark (3 September 1998). „Ace of Base reaching out with 'Cruel Summer'. CNN. Архивирано од изворникот (– Scholar search) на 27 September 2007.
 21. https://web.archive.org/web/20090129112707/http://aceofbase.com/blog/more/4pwPsA9sdGPALV1/ulfs-letter-part-1
 22. „Ace of Base – C'est la vie (Always 21) [Official]“. 15 January 2015. Посетено на 30 October 2015.
 23. Greatest Hits album booklet. Arista Records (2000)
 24. „Ace of Base – Unspeakable (Official)“. 15 January 2015. Посетено на 30 October 2015.
 25. „PROFILE – Linn“. Архивирано од изворникот на 8 October 2003. Посетено на 30 October 2015.
 26. „Ace of Base: News“. Архивирано од изворникот на 24 December 2003. Посетено на 30 October 2015.
 27. Ace of Base UK website Архивирано на {{{2}}}.
 28. „Ace of Base“. Архивирано од изворникот на 2010-08-30. Посетено на 2021-11-11.
 29. „ACE OF BASE CROATIA“. Архивирано од изворникот на 2017-12-14. Посетено на 2021-11-11.
 30. Olausen, Tonny (November 2007). „Vi Elsker Danmark [We Love Denmark]“. Se & Hør: 20–21.
 31. Rothman, Michael (8 October 2015). „Where Are They Now: Ace of Base“. ABC News. Посетено на 12 October 2015.
 32. „Linn Berggren“. IMDb. Посетено на 26 October 2008.
 33. "Tour but no album 2007: Swedish newspaper interviews Jonas and Ulf" Архивирано на {{{2}}}. Ace-News.de 2006
 34. „Ace of Base Release 'New' Album, Share Stories Behind the Band's 5 Biggest Hits“. Billboard.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]