Beautiful Life (песна на Ace of Base)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Beautiful Life“
AceOfBaseBeautifulLifeFrenchCDSingleCover.jpg
Сингл од Ace of Base
од албумот The Bridge
Издаден 20 октомври, 1995
Жанр Евроденс
Должина 3:38
Издавачка куќа Mega
Композитор Јонас Бергрен, Џон Балард
Продуцент Јонас Бергрен, Дениз Поп, Макс Мартин
Хронологија на синглови на Ace of Base
"Lucky Love"
(1995)
"Beautiful Life"
(1995)
"Never Gonna Say I'm Sorry"
(1996)

Beautiful Life е песна на шведски бенд, Ace of Base објавена на 20 октомври 1995 година. Во Северна Америка, тоа беше првиот сингл објавен The Bridge; во Европа, следеше "Lucky Love".

Песната е напишана на 1 јануари 1994 година од членот на групата Јонас Бергрен додека тој бил на Канарските Острови. Во тоа време, „The Sign“ штотуку го погоди # 1 на списокот Билборд Хот 100, што го инспирираше да ја напише песната. На крајот на летот дома, тој слушнал некои акорди и почнал да потпевнува, и таму е направена песната. Тој мораше да го снима бргу за да не го заборави. Бергрен ги вклучил евангелските елементи во песната, а пеењето на евангели на кровот што го пее кон крајот го направила четири-парче женска група што ја имал Дениз Поп. Тие многупати го следат тие вокали за максимално духовно влијание.

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Табела (1995–1996) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[1] 11
Австрија (Ö3 Austria Top 75)[2] 24
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[3] 15
Белгија (Ultratop 40 Валонија)[4] 13
Canada (RPM)[5] 3
Canada Dance (RPM)[6] 1
Europe European Hot 100 Singles 9
Europe Eurochart Hot 100 38
Финска (Suomen virallinen lista)[7] 3
Франција (SNEP)[8] 10
Германија (Media Control AG)[9] 20
Iceland (Íslenski Listinn Topp 40)[10] 26
Ireland (IRMA)[11] 12
MTV Europe [1] 8
Холандија (Холандски Топ 40)[12] 34
Нов Зеланд (RIANZ)[13] 44
Scotland (Official Charts Company)[14] 12
Шведска (Sverigetopplistan)[15] 22
Швајцарија (Media Control AG)[16] 33
Британски Синглови (The Official Charts Company)[17] 15
САД Билборд Хот 100[18] 15
US Billboard Top 40 Mainstream[19] 10
US Billboard Rhythmic Top 40[19] 18
US Billboard Hot Dance Club Play[19] 1
US Cash Box[20] 10

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Australian-charts.com – Ace of Base – Beautiful Life". ARIA Топ 50 Синглови. Hung Medien. Retrieved 2011-04-13.
 2. "Ace of Base – Beautiful Life Austriancharts.at" (in German). Ö3 Austria Top 40. Hung Medien. Retrieved 2011-04-13.
 3. "Ultratop.be – Ace of Base – Beautiful Life" (на холандски). Ultratop 50. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved 2011-04-13.
 4. "Ultratop.be – Ace of Base – Beautiful Life" (на француски). Ultratop 40. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved 2011-04-13.
 5. Canada top singles peak
 6. Canada dance peak
 7. "Finnishcharts.com – Ace of Base – Beautiful Life". Suomen virallinen lista. Hung Medien. Retrieved 2011-04-13.
 8. "Lescharts.com – Ace of Base – Beautiful Life" (на француски). Les classement single. Hung Medien. Retrieved 2011-04-13.
 9. "Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche - musicline.de" (на германски). Media Control Charts. PhonoNet GmbH. Retrieved 2011-04-13.
 10. „Íslenski Listinn Topp 40 (13.01.1996-19.01.1996)“ (PDF). Dagblaðið Vísir - Tónlist. Посетено на 2018-02-04.[мртва врска]
 11. Предлошка:CitWeb
 12. "Nederlandse Top 40 – Ace of Base search results" (in Dutch) Dutch Top 40. Stichting Nederlandse Top 40. Retrieved 2011-04-13.
 13. "Charts.org.nz – Ace of Base – Beautiful Life". Top 40 Singles. Hung Medien. Retrieved 2011-04-13.
 14. „Scottish Singles Chart (04 February 1996-10 February 1996)“. Official Charts Company. Посетено на 2018-02-12.
 15. "Swedishcharts.com – Ace of Base – Beautiful Life". Singles Top 60. Hung Medien. Retrieved 2011-04-13.
 16. "Ace of Base – Beautiful Life swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien. Retrieved 2011-04-13.
 17. "Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company. Retrieved 2011-04-13.
 18. "Ace Of Base Album & Song Chart History" Billboard Хот 100 for Ace Of Base. Prometheus Global Media. Retrieved 2011-04-13.
 19. 19,0 19,1 19,2 Allmusic. Ace of Base | Billboard Singles.
 20. „Cash Box Top 100 Pop Singles“ (PDF). Cash Box (1995-12-16). Посетено на 20 February 2018.