Прејди на содржината

Лери Гагосијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Галерија Гагосијан во Њујорк

Лоренс Гилберт „Лери“ Гагосијан (роден на 19 април 1945 година) е американски трговец со уметнички дела кој го поседува синџирот на уметнички галерии Галерија Гагосија. Работејќи заедно со колекционери, вклучувајќи ги Даглас С. Крамер, Ели Брод и Кит Бариш, тој развил репутација за поставување музејски квалитетни изложби на современата уметност.

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Гагосијан бил роден на 19 април 1945 година во Лос Анџелес, Калифорнија, и тој е постар брат и единствен син од родители Ерменци.[1] Неговата мајка, Ен Луиз, имала кариера во глума и пеење, а неговиот татко Ара бил сметководител, а подоцна и брокер на акции.[1] Неговите баба и дедо (оригинално презиме Гоугхасиан) емигрирале од Ерменија; тој и неговите родители биле родени во Калифорнија.[2] Помеѓу 1963 и 1969 година, тој продолжил да се занимава со англиска литература на UCLA и дипломирал во 1969 година.[1][3]

Работел накратко во продавница за плочи, книжарница, супермаркет и на почетничка работа како секретар на Мајкл Овиц[4] во агенцијата Вилијам Морис,[5] но својот почеток во уметничкиот бизнис го започнал со продажба на плакати во близина на кампусот на UCLA во Лос Анџелес. Тој ја затворил својата продавница за плакати околу 1976 година, кога поранешен ресторански објект станал достапен во истиот комплекс на авенијата Брокстон на Вествуд,[3] и се надградил на форми од уметници како Дајан Арбус и Ли Фридлендер.[5] Неговата галерија Принтс он Брокстон била преименувана во Брокстон Галери кога тој почнал да прикажува поширок спектар на современа уметност.[3] Галеријата работела со нови уметници како Вија Селминс, Алексис Смит и Елин Цимерман и организирала изложби како што се „Брокстон секвенци: секвенцијални слики во фотографијата“, кои ги вклучиле делата на Џон Балдесари и Брус Науман.[6]

Телевизискиот директор Бери Ловен го запознал Гагосијан со Даглас С. Крамер, кој го запознал со неговата поранешна сопруга Џојс Хабер, која му ја продала нејзината калифорниска уметност, која тој брзо и профитабилно ја препродал.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 1978 година, тој ја отворил својата прва галерија, на авенијата Ла Бреа во Западен Холивуд и почна да ги прикажува младите Калифорнијци (Вија Селминс, Крис Бурден) и новите њујорчани (Ерик Фишл, Синди Шерман, Жан-Мишел Баскија). Истата година, купил мансарда во Њујорк на Западен Бродвеј спроти галеријата Лео Кастели. Кастели го запознал Гагосијан со Чарлс Сачи и Семјуел Њухаус Џуниор.[7] Во неговото прво појавување во Њујорк, во 1979 година, тој ја претставил првата изложба на Дејвид Сал во мансарда 421 Западен Бродвеј,[8] во соработка со дилерот Анина Носеи.[3] Во 1982 година, Носеи и Гагосијан одржале изложба на Жан-Мишел Баскија во Лос Анџелес.[9] Отприлика во тоа време, Баскија работел од приземјето и студискиот простор што Гагосијан го изградил под неговиот дом во Венеција на улицата Маркет.[8][10]

Во раните 1980-ти, Гагосијан брзо го развил својот бизнис со искористување на можностите за препродажба на уметнички дела од блу-чип модерни и современи уметници, добивајќи го прекарот „Го-Го“.[11] По основањето на галерија на Менхетен во средината на 1980-тите, сместена на приземјето во студиото на уметникот Сандро Чиа на 521 West 23th Street,[8] Гагосијан почнал да работи со штала на супер колекционери, вклучувајќи го Дејвид Гефен, Њухаус., Сачи и Дејвид Ганек. Наддавајќи во име на Њухаус во 1988 година, Гагосијан платил над 17 милиони долари за Лажен почеток (1959) од Џаспер Џонс, тогаш рекордна цена за дело на жив уметник. Тој рекорд бил соборен во 2008 година, кога Гагосијан платил 23,5 милиони долари на Сотби во ноември 2007 година за Висечкото срце на Џеф Кунс (уметник кој случајно припаѓал на шталата на галеријата Гагосијан).

На 10 мај 2022 година, Гагосијан ги купил една од четирите слики на „Шот Мерилин“ од Енди Ворхол, за рекордни 195 милиони долари, што го прави најскапото парче уметност од 20 век кое се продало на јавна продажба.[12]

Препознавање[уреди | уреди извор]

Во 2011 година, британскиот магазин АртРивју го сместил Гагосијан на четвртото место во нивната годишна анкета за „најмоќна личност во светот на уметноста“.[13] Уметникот Роберт Лонго вклучен во неговата фотографска серија „Мажите во градовите“.[14] Во 2022 година, „Фајненшл тајмс“ го прогласил Гагосијан за најважен трговец со уметнички дела во светот.[15]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Гагосијан накратко се верил со танчерката Кетрин Кер.[16] Од 2021 година, тој е во врска со уметничката Ана Вејант.[16]

Во 1988 година, Гагосијан го купил имотот на Тоад Хол во Амагансет, Њујорк, со куќа од 11.000 квадратни метри[17] дизајнирана од архитектот Чарлс Гватмеј за колегата архитект Франсоа де Менил во 1983 година, за 8 милиони долари.[18] Во 2009 година, побарал од Кристијан Лиаигре да дизајнира дом за него во плажата Фламандс на Сент Бартс.[8] Во 2010 година, интернет пионерот Дејвид Бонет го продал својот комплекс Холмби Хилс од 5.700 квадратни метри, првично дизајниран од А. Квинси Џонс за Гери Купер, на Гагосијан за 15,5 милиони долари, според јавните податоци.[19] Гагосијан ја купил поранешната замок Харкнес, огромна градска куќа на 4 Источна 75-та улица во Менхетен, за 36,5 милиони долари[20] во 2011 година.[4]

Правни прашања[уреди | уреди извор]

Во 1969 година, Гагосијан признал дека е виновен за две кривични дела за фалсификување, кои произлегуваат од неговата употреба на туѓа кредитна картичка. Заради тоа добил условна казна и условна казна.[16]

Во 2003 година, Гагосијан платил 4 милиони долари порамнување откако федералните обвинители го обвиниле него и тројцата партнери дека не платиле данок за продажба на 58 уметнички дела.[5]

Во 2012 година, Гагосијан и Роналд Перелман поднеле тужби и противтужби еден против друг во врска со недовршеното дело на Џеф Кунс и 10 други вредни до 45 милиони долари.[21][22]

Во 2012 година, Гагосијан бил тужен за 14 милиони долари во костум што вклучувал продажба на издание на Девојка во огледало.[23]

Во септември 2023 година, била поднесена колективна тужба против Капо Маса, што е во сопственост на Гагосијан и Маса Такајама. Во тужбата се наведува дека на вработените во Капо Маса им се должи бакшиш за нивните услуги и дека ресторанот „помалку ги платил своите вработени за 12 проценти“.[24][25]

Членство[уреди | уреди извор]

 • Џез во Линколн Центар, член на Управниот одбор (од 2012 година)[26]
 • Музеј Бергруен, член на Меѓународниот совет[27]
 • Институт за ликовни уметности на Универзитетот во Њујорк, член на одборот на доверители[28]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Lipsky-Karasz, Elisa (2016-04-26). „The Art of Larry Gagosian's Empire“. Wall Street Journal (англиски). Photography by Roe Ethridge. ISSN 0099-9660. Посетено на 2020-01-29.
 2. Jackie Wullschlager (October 22, 2010), Lunch with the FT: Larry Gagosian Financial Times.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Suzanne Muchnic (October 15, 1995). „Art Smart: Larry Gagosian was regarded as an arriviste in the gallery world of New York. Now, he has returned to open a gallery in Beverly Hills. And still his critics ask: 'How did he do that?'. Los Angeles Times.
 4. 4,0 4,1 Eric Konigsberg (January 28, 2013), The Trials of Art Superdealer Larry Gagosian New York Magazine'.
 5. 5,0 5,1 5,2 David Segal (March 7, 2009). „Pulling Art Sales Out of Thinning Air“. New York Times.
 6. Broxton Gallery Pacific Standard Time at the Getty Center.
 7. Bob Colacello (April 1995), The Art of the Deal Vanity Fair.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 Matt Chaban and Sarah Douglas (August 23, 2011), Larry Gagosian’s Real Estate Wheelings and Dealings New York Observer.
 9. Rob Sharp (November 2, 2007), Larry Gagosian: The fine art of the deal The Independent.
 10. Fred Hoffman (March 13, 2005), Basquiat's L.A. - How an '80s interlude became a catalyst for an artist's evolution Los Angeles Times.
 11. Higgins, Charlotte (May 10, 2004). „King's Cross a Go-Go as top US art dealer unveils new gallery“. The Guardian. Посетено на July 31, 2011.
 12. „Why Larry Gagosian Bought Andy Warhol's Marilyn Monroe Portrait for a Record $195 Million“. Forbes.
 13. „Ai Weiwei is named ArtReview's 'most powerful artist'. BBC News. October 13, 2011. Посетено на October 13, 2011.
 14. Amadour, Ricky (2022-04-28). „Urs Fischer Spotlights Pluralistic Notions of Love“. Frieze (англиски) (228). ISSN 0962-0672. Посетено на 2023-12-31.
 15. Armstrong, Robert (2022-02-23). 'I like the way things look.' The world according to Larry Gagosian“. Financial Times. Посетено на 2023-12-28.
 16. 16,0 16,1 16,2 Keefe, Patrick Radden (July 31, 2023). „Money on the Wall: How Larry Gagosian Reshaped the Art World“. The New Yorker. 99 (22): 30–49. ISSN 0028-792X.
 17. Taylor K. Vecsey (May 21, 2014), Fire Reported at Art Dealer's Amagansett House Архивирано на 22 декември 2015 г. The East Hampton Star.
 18. Dan Duray (June 30, 2011), Larry Gagosian’s House Looks Even Better When It’s Not on Fire New York Observer.
 19. Lauren Beale (August 24, 2010), David Bohnett sells Holmby Hills estate Los Angeles Times.
 20. Jennifer Gould Keil (August 17, 2011), Art of the Deal New York Post'.
 21. Patricia Cohen (January 18, 2013), „New Blow in Art Clash of Titans“, The New York Times, Посетено на 2013-06-30
 22. Aaron Gell (December 18, 2012), „Deconstructing Larry: Defections and Lawsuits Chip Gagosian's Enamel“, New York Observer, Посетено на 2013-06-30
 23. Kennedy, Randy (2012-01-19). „Gagosian Sued for Selling Lichtenstein Painting Without Owner's Consent“. The New York Times. Посетено на 2012-05-10.
 24. Alex Greenberger (September 22, 2023). „Restaurant Co-Owned by Dealer Larry Gagosian Faces Class Action Lawsuit from Former Employees“. ARTNews.
 25. Emma Orlow (September 21, 2023). „One of NYC's Priciest Restaurants Is Sued for Alleged Wage Violations“. Eater New York.
 26. Jazz at Lincoln Center Announces New Members to Board of Directors Архивирано на 9 февруари 2023 г. Jazz at Lincoln Center, press release of October 23, 2012.
 27. International Council Museum Berggruen.
 28. Board of Trustees New York University Institute of Fine Arts.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]