Синди Шерман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Синди Шерман
Cindy Sherman
Cindy Sherman (cropped).jpg
Синди Шерман, во Владата на владата, Велингтон, на 1 септември 2016 година.
Роден(а)Синди Шерман
19 јануари 1954
Глен Риџ, Њу Џерси
Националностамериканака
ОбразованиеДржавен колеџ Бафало
Познат(а) пофотограф
Значајни делаComplete Untitled Film Stills (1977-1980)
НаградиМекартурова награда за колегијалност

Синди Шерман (англиски: Cindy Sherman; 19 јануари 1954) е американска фотографка и филмски режисер, најдобро позната по своите концептуални портрети. Во 1995, добитник е на Мек Артур стипендија. Преку голем број различни серии на дела, Шерман се обиде да го подигне предизвикот и важните прашања за улогата на жената во општеството и застапеност во медиумите и во природата како нејзино дело на уметноста. Нејзините фотографии ги содржат едни од најскапите фотографии воопшто продадени. Шерман живее и работи во Њујорк.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Simon Hattenstone (15 January 2011), Sherman: Me, myself and I The Guardian.