Леплива лобода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леплива лобода
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
Ред: Каранфиловидни
Семејство: Штирови
Род: Мирисливи лободи
Вид: Леплива лобода
Научен назив
Dysphania botrys
(L.) Mosyakin & Clemants
Синоними

Chenopodium botrys L.

Леплива лобода (науч. Dysphania botrys) — цветно растение од родот Dysphania (жлездени гуски стапала). Роден е во средоземниот регион.

Растението порано било класифицирано во родот Ambrosia, со биномното име Ambrosia mexicana. Натурализиран е во САД и Мексико, синоним за стариот вид кој произлегува од вториот.

Одгледување[уреди | уреди извор]

Растението има силен мирис, кој потсетува на коцки од бујон и може да се користи како арома во готвењето. Градинарите го одгледуваат како издржливо едногодишно растение.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]