Градинар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Abel Grimmer 001.jpg
Андре Ле Нотр, градинарот на Версај

Градинар е лице кое одгледува и одржува растенија, особено градина. Ова подразбира лица со различни занимања и животни стилови кои се занимаваат со градинарство. Ова е веројатно најстарото занимање, од рекреативно во домашна градина, преку зелечуково или овоштарско градинарство за семејни потреби, до работник кој одржува зеленила за пари како главен градинар на голем посед.

Поимот градинар се употребува и за градинарски дизајнери и пејзажни градинари, кои главно се занимаваат со проектирање (дизајн) на градини, а не со практичните аспекти на градинарството.

Градинарството има долга историја, и некои од градинарите се причуле заради нивната пионерска работа како Андре Ле Нотр и Кејпабилити Браун.

Градинарот како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  1. Суфиски приказни. Скопје: Темплум, 2017, стр. 47.