Латанопрост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Латанопрост
Latanoprost Structural Formula V.1.svg
Latanoprost-3D-balls.png
Систематско (IUPAC)
Isopropyl (Z)-7-[(1R,2R,3R,5S)-3,5-dihydroxy-2- [(3R)3-hydroxy-5-phenylpentyl]-cyclopentyl] hept-5-enoate
Клинички податоци
Заштитени имињаКсалатан, Унилат, Латанокс
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa697003
Бременосна
категорија
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • US: само
Начин на
примена
Topical (eye drops)
Фармакокинетички податоци
МетаболизамActivation by ester hydrolysis, deactivation by beta oxidation
Почеток на дејство3–4 hours
Полувреме на елиминација17 minutes (plasma)
Времетраење на дејството≥ 24 hours
ЕкскрецијаMainly via kidney
Назнака
CAS-број130209-82-4 Yes check.svgОк
ATC кодS01EE01
PubChemCID: 5311221
IUPHAR/BPS1961
DrugBankDB00654 Yes check.svgОк
ChemSpider4470740 Yes check.svgОк
UNII6Z5B6HVF6O Yes check.svgОк
KEGGD00356 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:6384 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL1051 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC26H40O5
Моларна маса432.593 g/mol
  (verify)

Латанопрост е лек кој се користи за контрола на прогресијата на глаукома или окуларна хипертензија преку намалување на интраокуларниот притисок. Латанопростот е пролек, изопропил естер, кој сам по себе е неактивен, меѓутоа по хидролизата од страна на естеразите во рожницата во киселина станува биолошки активен.

Физички и хемиски карактеристики[уреди | уреди извор]

Стабилност[уреди | уреди извор]

Латанопростот покажува терманлна и сончева нестабилност. Концентрацијата на латанопрост складиран на 50 °C ќе се намалува за 10% на секои 8.25 дена. Доколку е складиран на 70 °C концентрацијата ќе се намалува за 10% на секои 1.32 дена. Ултравиолетовата светлина, како таа на пр. во сончевата светлина, предизвикува брза деградација на латанопростот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Morgan PV, Proniuk S, Blanchard J, Noecker RJ (2001). „Effect of temperature and light on the stability of latanoprost and its clinical relevance“. Journal of Glaucoma. 10 (5): 401–405. doi:10.1097/00061198-200110000-00007. PMID 11711838.