Лактулоза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лактулоза
Систематско (IUPAC)
4-O-β-D-Galactopyranosyl-β-D-fructofuranose
OR
(2S,3R,4S,5R,6R)-2-((2R,3S,4S,5R)-4,5-Dihydroxy-2,5-bis(hydroxymethyl)tetrahydrofuran-3-yloxy)-6-(hydroxymethyl)tetrahydro-2H-pyran-3,4,5-triol
Клинички податоци
Заштитени имињаCholac, Generlac, Consulose, Duphalac, others
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa682338
Бременосна
категорија
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
Начин на
примена
By mouth (oral solution)
Фармакокинетички податоци
БиорасположливостPoorly absorbed
Метаболизам100% in colon by enteric bacteria
Почеток на дејство8 до 48 часа[2][3]
Полувреме на елиминација1.7–2 часа
ЕкскрецијаFecal
Назнака
CAS-број4618-18-2 Ок
ATC кодA06AD11
DrugBankDB00581 Ок
ChemSpider10856 Ок
UNII9U7D5QH5AE Ок
KEGGD00352 Ок
ChEBICHEBI:6359 Ок
ChEMBLCHEMBL296306 Ок
Синоними4-O-β-D-Galactosyl-D-fructose
Хемиски податоци
ФормулаC12H22O11
Моларна маса342,30 g·mol−1
  (провери)

Лактулоза е не-апсорбилен шеќер кој се користи во третманот на констипација и хепатална енцефалопатија.[1][4] Се администрира перорално во третманот на констипација и перорално или ректално во третманот на хепатална енцефалопатија.[1] Дејството вообичаено му започнува по 8–12 часа, но може да бидат потребни до 2 дена до подобрување на состојбата.[2][3]

Вообичаени несакани ефекти вклучуваат надуеност и грчеви.[1] Постои можност за промени во електролитниот статус како резултат на причинетата дијареа.[1] Не се пронајдени докази за штетност врз бебето кога се користи за време на бременоста.[1] Генерално се смета за безбеден за време на доењето.[5] Класифициран е како осмотски лаксатив.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Lactulose“. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот 2017-09-04. Посетено на Aug 11, 2015.
  2. 2,0 2,1 Goldman, edited by Ann; Hain, Richard; Liben, Stephen (2006). Oxford textbook of palliative care for children (2. изд.). Oxford: Oxford University Press. стр. 352. ISBN 9780198526537. Архивирано од изворникот 2017-09-08. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
  3. 3,0 3,1 Helms, Richard A. (2006). Textbook of therapeutics : drug and disease management (8. изд.). Philadelphia, Pa. [u.a.]: Lippincott Williams & Wilkins. стр. 1310. ISBN 9780781757348. Архивирано од изворникот 2017-09-08.
  4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ham2013.
  5. Jones, Wendy (2013). Breastfeeding and Medication. Routledge. стр. 127. ISBN 9781136178153. Архивирано од изворникот 2017-09-08.
  6. Whitlow, Charles (2009). Improved Outcomes in Colon and Rectal Surgery. New York: Informa Healthcare. стр. 366. ISBN 9781420071535. Архивирано од изворникот 2017-09-08.