Прејди на содржината

ЛК II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лесно борбено возило (ЛК II)
Leichter Kampfwagen II (LK II)
М/21-29 во Германскиот тенковски музеј, вратен во неговиот изгорен дизајн
ТипЛесен тенк
ПотеклоГерманија
Тех. особености
Тежина8.75 т
Должина5.1 м
Ширина1.9 м
Висина2.5 м
Екипаж3

Оклоп8-14 мм
Главно
наоружување
37мм Круп/57мм Максин-Норденфелт
ПогонЧетири цилиндричен Дајмлер-Бенц
60 hp (45 kW)
Амортизацијанепружена
Работен
дострел
65-70 км
Брзина14-18 км/ч

Лајхтер Кампфваген II (германски: Leichter Kampfwagen II; во превод: лесно борбено возило), попознато како ЛК II (LK II), ― лесен тенк дизајниран и произведен во ограничен број во Германија во последната година од Првата светска војна. Основан на развојот на ЛК I, тој вклучувал фиксна задна надградба и имал две различни конфигурации; едната варијанта е вооружена со МГ 08/15, а другата е вооружена со оружјето Максин-Норденфелт од 5,7 цм. Неговиот оклоп бил од 8 до 14 мм дебелина, што довело до вкупна тежина од 8,75 тони. Моќноста ја обезбедувал четири цилиндарскиот ензински мотор со 55-60 коњски сили на Дајмлер-Бенц Модел 1910, давајќи максимална брзина од 14 до 18 км/ч со опсег на возење од 65–70 км.

ЛК II бил дизајниран од германскиот инженер и дизајнер на автомобили Јозеф Волмер, кој исто така ги дизајнирал A7В, К-Ваген и ЛК I. Волмер бил назначен на положбата главен дизајнер за одделот за моторни возила на Германското воено одделение

Само два прототипа биле произведени до јуни 1918 година, а потоа следеле нарачки за 580 тенкови, кои никогаш не биле завршени.

Стридсвагн м/21-29[уреди | уреди извор]

Стридвагн м/21-29
Stridsvagn m/21-29
Шведски тенк м/21.
ТипЛесен тенк
ПотеклоШведска
Тех. особености
Тежина9.7 кратки тони
Должина5.7 м
Ширина2.05 м
Висина2.52 м
Екипаж4

Оклоп4-14 мм
Главно
наоружување
2x ксп м/14 (Стридвагн м/21), 2x ксп м/14-29 (Стридвагн м/21/29)
ПогонБенц 1910 (Стридвагн м/21), Сканија 1554 (Стридвагн м/21-29)
55 коњски сили, 85 коњски сили
Брзина16-18 км/ч

Шведска[уреди | уреди извор]

По војната, шведската влада купила делови за 10 примероци во тајност за 200.000 шведски круни. Деловите биле испорачани под изговор дека се котелски плочи и земјоделска опрема, а потоа собрани во Шведска како Стридвагн м/21 (шведски: Stridsvagn m/21; накратко Стрв м/21; Strv m/21), што во суштина била подобрена верзија на прототипот ЛК II. Зборот „стридвагн“ значи тенк на шведски. Стрв м/21 бил напојуван со мотор клипови сместен напред, а возачот и екипажот биле одзади. Суспензијата и опремата за возење билеа заштитени со низок оклоп. Биле изградени десет од овие тенкови, нивното вооружување митралез Шварцлозе (Schwarzlose) од 6.5 мм.[1]

Во 1929 година, пет биле повторно изградени за да се создаде варијантата Стрв м/21-29 која била вооружена со митралез од 37 мм или два митралези и бил придвижуван од мотор на Сканија-Вабис. Стрв м/21-29 бил надградена верзија на фм/21. Модификациите имале помоќен мотор, нов алтернатор и надворешно осветлување.[2] Едно од овие подобрени возила било управувано од Хајнц Гудеријан за време на посетата на Шведска во 1929 година.

Подоцна Германците купилеа главен дел од стопанското друштво AB Landsverk и го направиле Ото Меркер главен дизајнер и во 1931 година го произвел Стрв м/31 (Л-10), кој бил првиот тенк произведен во Шведска.

Стрв м/21-29 останал во служба до 1938 година. Преживеан пример може да се види во Германскиот тенковски музеј во Мунстер, Германија, а и стрв м/21 и стрв м/21-29 биле изложени во Музејот Аксвал Тенк во Шведска.

Еден Стрв м/21-29 бил во фаза на враќање во целосна работна состојба во Шведска. Од 2018 година, резервоарот е вратен во работна состојба и сега е изложен во Музејот на одбранбени возила во Стронгос.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Chamberlain, Peter (2002). Tanks of the World, 1915-1945. United Kingdom: Cassell & Company. стр. 159. ISBN 9780304361410.
  2. „Stridsvagn m/21-29“. Pansarmuséet i Axvall. Архивирано од изворникот на 4 март 2016. Посетено на 15 јули 2023.
  3. „Blog Arsenalen“. Архивирано од изворникот на 8 декември 2015. Посетено на 15 јули 2023.