Медиум Марк Б

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медиум Марк Б (без митралези)

Медиум Марк Б или само Марк Б бил средно тежок британски тенк на Првата светска војна.

Изграден во малку изменета ромбоидна форма со две периферен синџири Медиум Марк Б имал вкупна тежина од 18 тони и четворица членови на екипажот (командант, возач и двајца ловци). Кулата била петтоаголник, не-вртечка кула со четири митралези. Изградениот тенк од страна на Мејџор Вилсон достигнувал максимална брзина од околу 9,6 клиометри на час. Биле произведени 54 примероци на овој тенка.[1]

Изработен од страна на Метро Камел во Бирмингем, тенкот чиј прототип бил завршен подоцна во август 1918 година не стигнал на фронтот. Неговата изградба била прекината по напредокот на Марк А до Марк Д. 45-те произведени тенкови Марк Б биле користени по 1918 година во Британскиот експедиционен корпус во балтичките држави, а подоцна и во Летонија, каде што служеле до почетокот на 1930-те, а потоа биле укинати.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. B. T. White, "British tanks 1915-1945", London. (1963). стр. 33.