Форд М 1918

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Форд М

Форд М 1918 бил борбен тенк, кој бил развиен и тестиран во 1918 година за време на Првата светска војна, врз основа на Форд Модел Т 1918, но не влегол во серија производство поради прекинот на огнот во ноември таа година. Биле всушност направени само 15 примероци, а првично било планирано производство од 15.000 единици.[1]

Технички податоци[уреди | уреди извор]

 • Тежина: 3,4 т
 • Должина: 4,20 м
 • Ширина: 1,68 м
 • Висина: 1,62 м
 • Оклоп: 13 мм
 • Мотори: 2
 • Моќност: 2 × 22,5 КС
 • Највисока брзина: 13 км / ч
 • Опсег на возење: 55 км
 • Екипаж: 2
 • Оружје: калибар 5,7 см или калибар од митралез 7,6 мм.

Карактеристики на производство[уреди | уреди извор]

Тенкот е дизајниран како масовно возило што лесно се произведува и има предни големи лизгачи, шест мали тркала, ротирачки синџир и митралез или топови и мала купола. За да се подобри способноста на Off-Road, тенкот имал поттик во задниот дел. Овој топ бил евтин во производството, меѓутоа „со ограничена можност за крос-кантри“.

Заштитени примероци[уреди | уреди извор]

Еден примерок е изложен во музејот Патон во Форт Нокс, Кентаки.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. George Forty, "The illustrated guide to tanks of the world" , str. 75 ; ISBN 1-84477-744-8