К-Ваген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
K Panzerkampfwagen
German K Panzerkampfwagen 1918.jpg
Преден дел од тенкот.
Типсупер-тежок тенк
Потекло Германско Царство
Тех. особености
Тежина120 т
Должина13 метарs (43 ст)
Ширина6 метарs (20 ст)
Висина3 метарs (9.8 ст)
Екипаж27

Оклоп30 mm
Главно
наоружување
4 x 77 mm guns
Помошно
наоружување
7 x 7.92 mm MG08
Погон2 x V6 Daimler
650 hp
Брзина7.5 kilometres per hour (4.7 mph)

Гроскамфваген или " К-Ваген " (кратко за ГК-Ваген ) бил германски супер-тежок резервоар, од кои два прототипа биле речиси завршени до крајот на Првата светска војна .

Историја[уреди | уреди извор]

Во јуни 1917 година, пред да бидат завршени првите тенкови од A7В, германското министерство за воени операции наредило изградбата на нов резервоар за напојување, наменет да се користи во пробивни ситуации. Дизајнерската работа ја спровел Јозеф Волмер, капетан и инженер кој работел за „Одборот за испитување на транспортните технологии“ на армијата и капетан Вегер.

На 28 јуни 1917 година, Министерството за војна го одобрил нацртот на дизајнот и наредил десет примери, пет од кои ќе бидат изградени од фабриката Рибе во Берлин, а пет од Вегман и Ко. во Касел .

Возилото првично тежело 165 тони, но ова било намалено на повеќе практични 120 тони со скратување на должината. Огромната големина и маса на K-Ваген го направиле невозможното да се транспортира, така што било одлучено дека ќе биде поделено на делови за железнички транспорт, да се реконструираат зад линијата на фронтот каде што требаше да се користи.

Два прототипа биле изградени на барање на Хинденбург, и биле речиси завршени до крајот на војната.

Опис[уреди | уреди извор]

Цртеж на К-Ваген

Корпата на K-Ваген се состоела од шест модули кои можеле да се транспортираат одвоено по железница: контролната соба, борбената просторија, моторната соба, просторијата за пренос и двата спонзони . Командантот можел да им додели наредби на екипажот со помош на електрични светилки: контролата на пожарот била споредлива со онаа на уништувачот. Германците го виделе возилото како вистинско „склопување“. Возачите требало да го следат возилото слепо, во режија на командирот.

К-Ваген требало да биде вооружен со четири 77   милиметарски пушки и седум МГ08 митралези и имало екипа од 27 луѓе: командант, двајца возачи, сигналист, артилериски офицер, 12 артилериски мажи, осум машински артилери и два механика. На почетокот на проектот било разгледано вклучувањето на огнено оружје, но подоцна било одбиено.

К-Ваген никогаш не станал оперативен, бидејќи под услови на примирјето на Германија им било забрането да поседуваат тенкови. Еден од тенковите „Рибе“ бил завршен на крајот од војната, но тој никогаш не ја напуштил фабриката и бил уништен под будното око на Воената комисија за контрола на сојузничките сили .

Литература[уреди | уреди извор]

  • Foss, Christopher F. (2003). The Encyclopedia of Tanks and Armoured Fighting Vehicles. Spellmount. стр. 232. ISBN 1-86227-188-7. Foss, Christopher F. (2003). The Encyclopedia of Tanks and Armoured Fighting Vehicles. Spellmount. стр. 232. ISBN 1-86227-188-7. Foss, Christopher F. (2003). The Encyclopedia of Tanks and Armoured Fighting Vehicles. Spellmount. стр. 232. ISBN 1-86227-188-7.
  • Bass, Eric (2006). German Panzers 1914-18. Osprey Publishing. стр. 232. ISBN 1-84176-945-2. Bass, Eric (2006). German Panzers 1914-18. Osprey Publishing. стр. 232. ISBN 1-84176-945-2. Bass, Eric (2006). German Panzers 1914-18. Osprey Publishing. стр. 232. ISBN 1-84176-945-2.