Прејди на содржината

Кросненски Округ (Лубушко Војводство)

Координати: 52°2′N 15°6′E / 52.033° СГШ; 15.100° ИГД / 52.033; 15.100
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кросненски Округ
Powiat krośnieński
округ
Знаме на Кросненски ОкругГрб на Кросненски Округ
Местоположба во војводството
Местоположба во војводството
Земја Полска
ВојводствоЛубушко
СедиштеКросно Оджањске
Општини
Површина
 • Вкупно1.390 км2 (540 ми2)
Население (2019[1])
 • Вкупно55.018
 • Густина40/км2 (100/ми2)
 • Градскo27.938
 • Селско27.080
Рег. таб.FKR
Мреж. местоpow.krosno-odrz.pl

Кросненски Округ (полски: powiat krośnieński) — округ во Лубушкото Војводство, западна Полска. Созаден е на 1 јануари 1999 г. со управната реформа од претходната година. Седиште на округот е градот Кросно Оджањске, сместен на 30 км западно од Желона Гура и 79 км јужно од Гожув Вјелкополски. Единствениот друг град е Губин кој лежи на германската граница, 28 км западно од Кросно Оджањске.

Округот зафаќа површина од 1.390 км2 и во 2019 г. броел 55.018 жители. Од нив, во Губин живееле 16.619, во Кросно Оджањске имало 11.319, а 27.080 лица живееле по селата.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Кросненскиот Округ се граничи со Слубичкиот на северозапад, Суленќинскиот на север, Швјебоѓинскиот на североисток, Желоногурскиот на исток и Жарскиот на југ. На запад се граничи со Германија (округот Шпре-Ниса).

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Округот се дели на седум општини од кои една е градска, една градско-селска и пет се селски. Тука се наведени надолно по бројот на жители во 2019 г.

Општина Вид Површина
(км2)
Население
(2019)
Седиште
Кросно Оджањске градско-селски 211,5 17.784 Кросно Оджањске
Губин градска 20,7 16.619
Губин селска 379,7 7.156 Губин*
Домбје селска 170,0 4.930 Домбје
Бобровице селска 185,1 3.205 Бобровице
Машево селска 213,6 2.812 Машево
Битњица селска 208,7 2.512 Битњица
* седиштето не е дел од општината

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population. Size and structure and vital statistics in Poland by territorial division in 2019. As of 30th June“. stat.gov.pl. Statistics Poland. 15 октомври 2019. Посетено на 23 март 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]