Слубички Округ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слубички Округ
Powiat słubicki
округ
Знаме на Слубички ОкругГрб на Слубички Округ
Местоположба во војводството
Местоположба во војводството
Земја Полска
ВојводствоЛубушко
СедиштеСлубице
Општини
Површина
 • Вкупно999,77 км2 (38,601 ми2)
Население (2019[1])
 • Вкупно47.018
 • Густина0,47/км2 (1,2/ми2)
 • Градскo29.934
 • Селско17.084
Рег. таб.FSL
Мреж. местоpowiatslubicki.pl

Слубички Округ (полски: powiat słubicki) — округ во Лубушкото Војводство, западна Полска. Созаден е на 1 јануари 1999 г. со управната реформа од претходната година. Најголем град и седиште е Слубице, сместен на 63 км југозападно од Гожув Вјелкополски и 79 км северозападно од Желона Гура. Покрај седиштето, во округот има уште три града: Жепин на 19 км источно, Ошно Лубуске на 25 км североисточно и Цибинка на 24 км југоисточно од Слубице.

Округот зафаќа површина од 999,77 км2 и во 2019 г. броел 47.018 жители. Најнаселено место е Слубице со 16.705 жители, а потоа Жепин со 6.529.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Слубичкиот Округ се граничи со Гожувскиот на север, Суленќинскиот на исток и Кросненскиот на југ. На запад се граничи со Германија (градот Франкфурт на Одра и окрузите Меркиш-Одерланд и Одра-Шпре).

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Округот се дели на пет општини од кои четири се градско-селски и една е селска. Тука се наведени надолно по бројот на жители во 2019 г.

Општина Вид Површина
(км2)
Население
(2019)
Седиште
Слубице градско-селска 185,4 20.061 Слубице
Жепин градско-селска 191,1 9.745 Жепин
Цибинка градско-селска 279,7 6.492 Цибинка
Ошно Лубуске градско-селска 198,0 6.426 Ошно Лубуске
Гужица селска 145,6 4.294 Гужица

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population. Size and structure and vital statistics in Poland by territorial division in 2019. As of 30th June“. stat.gov.pl. Statistics Poland. 15 октомври 2019. Посетено на 23 март 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]