Прејди на содржината

Кристина Паксон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристина Паксон
19. Ректор на Брауновиот Универзитет
На должноста
Стапил
1 јули 2012 (2012-07-01)
Претходник Рут Симонс
Лични податоци
Роден(а) 6 февруари 1960(1960-02-06)(64 г.)
Сопружник Артур Габинет
Деца Николас Габинет
Банџамин Габинет
Живеалиште Провиденс, Род Ајленд, САД
Установа Колеџ Свартмор
Универзитет Колумбија
Професија Професор
Портал Кабинет на Ректорот на Брауновиот Универзитет

Кристина Хал Паксон (англиски: Christina Hull Paxson, родена на 6 февруари 1960) е економист, експерт за јавно здравје и деветнаесетти Ректор на Брауновиот Универзитет. Претходно, таа била професор по економија и јавна политика „Хјуз Роџерс“ на Универзитетот Принстон и декан на Принстоновата Школа за Јавни и Меѓународни Работи „Вудроу Вилсон“.

За ректор на Брауновиот Универзитет беше избрана во март 2012. Официјално ја презема функцијата од Рут Симонс на 1 јули 2012, а беше инаугурирана на 27 октомври 2012 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]