Краснаја Пољана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Краснаја Пољана
Красная Поляна
-  Населба од градски тип  -
Vladimir Putin 23 February 2008-14.jpg
Поглед на скијачните терени во градот
Краснаја Пољана is located in Русија
Краснаја Пољана
Местоположба на Краснаја Пољана во Russia
Координати: 43°40′43″N 40°12′19″E / 43.67861° N; 40.20528° E / 43.67861; 40.20528Координати: 43°40′43″N 40°12′19″E / 43.67861° N; 40.20528° E / 43.67861; 40.20528
Админ. статус
ЗемјаРусија
Фед. субјектКраснодарски крај
Општински статус
Municipal districtСочи
Градско местоСочи
Статистики
Население (Попис 2010)4.598 жит.[1]
Население (2013)4.666 жит.
Часовен појас[2]
Основан1869
Населба од градски тип статус од1950
Пошт. бр.354392
Повик. бр.+7 8622
Краснаја Пољана на Ризницата


Краснаја Пољана (руски: Кра́сная Поля́на; апхаски: Гәбаадәы; адигејски: Ӏаткъуадж) — населба од градски тип под административна јурисдикција на градскиот округ Адлерски на градот Сочи во Краснодарски крај, Русија.

Сместен во Кавказот, тој е дом на новиот алпски скијачки центар Роза Хутор, со основна височина од 560 метри долж реката Мзимта, 39 километри од нејзиниот влив во Црното Море во градскиот округ Адлерски во Сочи. Врвовите се искачуваат до 2.320 метри, давајќи му вертикален пад од 1.760 метри. Одморалиштето е предвидено да биде домаќин на снежните настани (алпски и нордиски) на Зимските олимписки игри 2014 во Сочи. Била предвидено да биде домаќин на трка од Светскиот куп во алпско скијање во февруари 2012, две години пред Олимпијадата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
  2. Правительство Российской Федерации. Федеральный закон №107-ФЗ от 3 июня 2011 г. «Об исчислении времени», в ред. Федерального закона №248-ФЗ от 21 июля 2014 г. «О внесении изменений в Федеральный закон "Об исчислении времени"». Вступил в силу по истечении шестидесяти дней после дня официального опубликования (6 августа 2011 г.). Опубликован: "Российская газета", №120, 6 июня 2011 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]