Кочо Битољану

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кочо Битољану (Крушево, 8 јануари 1924Скопје, 18 јуни 2015)[1] — македонски комунист, првоборец и повоен општествен работник. Бил носител на Партизанска споменица 1941.[2]

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Крушево во 1924 година, а во 1933 се преселил во Скопје каде што завршил основно училиште и запишал гимназија. Како член на Месниот комитет на СКОЈ е раководител на диверзантските групи во Скопје. Во август 1942 година ја предводел диверзантската група која извршила атентат врз бугарскиот агент Мане Мачков. Осуден е на 15 години затвор од бугарската окупаторска власт, а кон крајот на август 1944, на десетина дена пред капитулацијата на Бугарија, избегал од затворот во Идризово и заминал во партизани. Учествувал во ослободувањето на Прилеп, а потоа пак илегално се вратил во Скопје каде што ги организирал младинските групи за заштита на клучните објекти во градот од диверзиите на германската окупаторска власт.

По Ослободувањето бил повереник и секретар на Градскиот народен одбор, раководител на ОЗНА за Македонија и на УДБ за Југославија, државен потсекретар и секретар за внатрешни работи на СРМ (до 1967 година),[3] потпретседател на Собранието на град Скопје до 1969 година и пратеник во Собранието на СРМ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Почина Кочо Битољану“ Архивирано 13 ноември 2016 г.., „Утрински Весник“
  2. „Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 162 стр.
  3. „Службен весник на СРМ, 25/67, 5 стр.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]