Прејди на содржината

Космос-1188

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1188
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 14 јуни 1980
Носечка ракета Р-7 Семјорка (руски: Семёрка) (8К71, НАТО ознака SS-6 Sapwood), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 717,5 минути
Апоапсида 9679 км
Периапсида 665 км
Меѓународна ознака 1980-050A

Космос-1188 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 14 јуни 1980 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1800 килограми. Космос-1188 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 717,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9679 км, а најмалото на 665.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]