Космос-1111

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1111
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 29 јуни 1979
Носечка ракета Протон
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 91,9 минути
Апоапсида 412 км
Периапсида 328 км
Меѓународна ознака 1979-061A

Космос-1111 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 29 јуни 1979 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6000 килограми. Космос-1111 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 91,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 412 км, а најмалото на 328.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]