Космос-1191

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1191
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 2 јули 1980
Ракета-носач Р-7 Семјорка (руски: Семёрка) (8К71, НАТО ознака SS-6 Sapwood), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,6 °
Орбитален период 717,6 минути
Апоапсида 9705 км
Периапсида 640 км
Меѓународна ознака 1980-057A

Космос-1191 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 2 јули 1980. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1800 килограми. Космос-1191 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 717,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9705 km, а најмалото на 640 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]