Комбрит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Комбрит
Combrit
Kombrid
Општина
Засолништето на морнарот, во Комбрит
Засолништето на морнарот, во Комбрит
Грб на Комбрит Combrit Kombrid
Грб
ЗемјаФранција
РегионБретања
ДепартманФинистер
ОкругКемпер
КантонПлонеур-Ланверн
Општ. заедницаПеи Бигуден Сид
Управа
 • Градоначалник (2014–2020) Жак Бонфис (Jacques Beaufils)
Површина124,13 км2 (932 ми2)
Население (2008)23.469
 • Густина1.4/км2 (3.7/ми2)
INSEE/Пошт. бр.29037 / 29120
Надм. висина0 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Комбрит (француски: Combrit, бретонски: Kombrid) - француска општина во департманот Финистер во Бретања на северозапад на Франција.

Население[уреди | уреди извор]

Население по години
1793180018061821183118361841184618511856
1145139213401516161716401623169616161650
Население по години
1861186618721876188118861891189619011906
1778183618702108235423902421255326302641
Население по години
1911192119261931193619461954196219681975
2760273026282574244224792292226222332302
Население по години
1982199019992008
2495267331653469

Бретонски јазик[уреди | уреди извор]

Во 2008 година општината донела план за промоција на бретонскиот јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]