Прејди на содржината

Колин Андерсон (фудбалер роден во 1999 година)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оваа статија се однесува јамајскиот фудбалер. За англискиот фудбалер, видете Колин Андерсон (фудбалер роден во 1962 година)

Колин Андерсон
Колин Андерсон како играч на Брегалница 2008
Лични податоци
Роден на 17 април 1999(1999-04-17)(25 г.)
Роден во Кингстон, Јамајка
Висина 1.85 м
Позиција Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Брегалница 2008
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
-2019 Арнет Гарденс
2020-2023 Кавалир
2023- Брегалница 2008
Репрезентација
2023 Јамајка 2 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Колин Андерсон (англиски: Collin Anderson; роден на 17 април 1999 година) ― јамајски фудбалски напаѓач.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

До декември 2019 година, Андерсон играл во јамајскиот клуб Арнет Гарден. Во јануари 2020 година, се преселил во Кавалир. Во јули 2023 година, за сезоната 2023/24, тој потпишал за прволигашот Брегалница 2008.[1][2][3]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Колин Андерсон одиграл два натпревари за Јамајка во март 2023 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мартин Танасковски (3 јули 2023). „Репрезентативецот на Јамајка Колин Андерсон ја засили Брегалница“. gol.mk. Архивирано од изворникот 2023-07-04. Посетено на 11 август 2023.
  2. „Репрезентативецот на Јамајка Колин Андерсон ја засили Брегалница“. slobodenpecat.mk. 3 јули 2023. Архивирано од изворникот 2023-07-12. Посетено на 11 август 2023.
  3. „Со прекрасниот гол на Колин Андерсон до триумф против Силекс на стартот од новата сезона“. Брегалница 2008. 7 август 2023. Архивирано од изворникот 2023-08-10. Посетено на 11 август 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]