Коле Младеновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Коле Стојчев Младеновски ( 1921 во Шопско Рударе, Кумановско20 октомври 1944 во Шишево, Скопско) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Произлегува од средноимотно селско семејство. По завршувањето на основното образование се занимавал со земјоделство. Во почетокот на септември 1944 година и во неговото село дојдоа единиците на НОВ и ПОЈ. Им се приклучил и станал борец на Третата македонска ударна бригада. Учествувал во борбите против непријателот и на 20 октомври 1944 година, во една борба против балистичките банди и Германците во близина на селото Шишево, тој бил убиен. Во истата битка загинал и неговиот соборец Драгутин Насковски.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 221. На |first= му недостасува |last= (help)