Клек (полуостров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клек
Крајот на полуостровот со островчето Лопата (лево) и поголемиот полуостров Пељешац (одзади)
Карта
Географија
МестоЈадранско Море
Координати42°55′09″ N; 17°35′30″ E / 42.919224° СГШ; 17.591658° ИГД / 42.919224; 17.591658Координати: 42°55′09″ N; 17°35′30″ E / 42.919224° СГШ; 17.591658° ИГД / 42.919224; 17.591658
АрхипелагНеум-Клек
Управување
ЕдиницаФедерација БиХ
КантонХерцеговско-неретвански
ОпштинаНеум

Клек (босански и хрватски: Klek) — полуостров во Јадранското Море сместен југозападно од крајбрежното гратче Неум во Херцеговско-неретванскиот кантон, Босна и Херцеговина. Го оградува Неумскиот Залив кој го двои од поголемиот Малостонски Залив и полуостровот Пељешац.[1] Кај звршетокот на полуостровот, на неколку стотони метри од брегот се наоѓа малото стровче кое е дел од гребен сочинет од голи карпи под водната површина. Ова островче се нарекува Лопата, а на врвот од гребенот има светилник со истото име. На самиот крај на полуостровот има уште еден светилник, наречен „Реп Клека“ (Опашката на Клек).[2][3][4]

Завршетокот Реп Клека (наречен и Понта Репа или Турски Реп), сместен веднаш спроти селото Клек во Хрватска, е предмет на територијален спор помеѓу БиХ и Хрватска; неговиот статус последен пат е преговаран во Неумската спогодба од 1999 г.[5]

Целиот полуостров е приватна сопственост на неумските семејства Кристиќ, Бачиќ, Батиновиќ, Ловриќ, Џоно, Путица, Крмек и Вукасовиќ.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Klemenčić 2000.
  2. „Granica općine Neum u Malostonskom zaljevu od 1974“. infobiro.ba. Oslobođenje. 29 ноември 2005. Посетено на 6 февруари 2022.
  3. „Neum i granični problemi“. hercegovina.info. 13 декември 2012. Посетено на 6 февруари 2022.
  4. „Lighthouses of Bosnia and Herzegovina“. ibiblio.org. Посетено на 6 февруари 2022.
  5. Arnaut 2014, стр. 160-164.
  6. Kamenjar.com Dodik podržava gradnju Pelješkog mosta, ali ga ‘muči’ jedan drugi most 19 август 2017. посет. 30 август 2017 г.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]