Прејди на содржината

Голем Шкољ

Координати: 42°54′06″N 17°37′20″E / 42.90156° СГШ; 17.62209° ИГД / 42.90156; 17.62209
Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Голем Шкољ
Познат и како Veliki Školj
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоЈадранско Море
Координати42°54′06″N 17°37′20″E / 42.90156° СГШ; 17.62209° ИГД / 42.90156; 17.62209
АрхипелагНеумскоклечки архипелаг
Управување
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Кантон/жупанијаХерцеговско-неретвански
ОпштинаНеум
Демографија
Население0


Голем Шкољ (босански: Veliki Školj) ― ненаселено островче во Малостонскиот Залив, кој се наоѓа во Босна и Херцеговина, а со блискиот остров Мал Шкољ ги прави единствените два острова во Босна и Херцеговина во Јадранското Море.[1][2]

Привремениот режим на морската граница меѓу Хрватска и Босна и Херцеговина бил утврден во 1999 година. Неумскиот договор за привремената граница го потпишале Фрањо Туѓман и Алија Изетбеговиќ, а не е ратификуван поради појавата на контроверзноста околу сопственоста на овие два острови и ’ртот на полуостровот Клек. Хрватска ја оспорува важноста на договорот и го тврди како своја територија.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  • Arnaut, Damir (2014). „Adriatic Blues: Delimiting the Former Yugoslavia's Final Frontier“. Во Clive H. Schofield; Seokwoo Lee; Moon-Sang Kwon (уред.). The Limits of Maritime Jurisdiction (англиски). Leiden: Koninklijke Brill NV (Martinus Nijhoff Publishers, 2013). стр. 160–164. ISBN 9789004262591.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Arnaut 2014, стр. 160-164.
  2. Zoran Šagolj (9 јули 2017). „Vlasnik spornih otoka u Malostonskom zaljevu: Mi jesmo Hrvati, ali Mali i Veliki školj pripadaju BiH. Dubrovačka republika to je područje prodala za svoju slobodu Turcima, a naši preci su ga kupili“. slobodnadalmacija.hr (хрватски). Slobodna Dalmacija. Посетено на 26 февруари 2023.