Мал Шкољ

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Мал Шкољ
Познат и како Mali Školj
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоЈадранско Море
Координати42°54′41″ N; 17°35′55″ E / 42.91149° СГШ; 17.59868° ИГД / 42.91149; 17.59868Координати: 42°54′41″ N; 17°35′55″ E / 42.91149° СГШ; 17.59868° ИГД / 42.91149; 17.59868
АрхипелагНеумскоклечки архипелаг
Управување
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Кантон/жупанијаХерцеговско-неретвански
ОпштинаНеум
Демографија
Население0


Мал Шкољ (босански: Mali Školj) ― ненаселено островче во Малостонскиот Залив, кој се наоѓа во Босна и Херцеговина, а со блиското островче Голем Шкољ ги прави единствените два острова во Босна и Херцеговина во Јадранското Море.[1][2]

Привремениот режим на морската граница меѓу Хрватска и Босна и Херцеговина бил утврден во 1999 година. Неумскиот договор за привремената граница го потпишале Фрањо Туѓман и Алија Изетбеговиќ, а не е ратификуван поради појавата на контроверзноста околу сопственоста на овие два острова и 'ртот на полуостровот Клек. Хрватска ја оспорува важноста на договорот и го тврди како своја територија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Arnaut 2014, стр. 160-164.
  2. Zoran Šagolj (9 јули 2017). „Vlasnik spornih otoka u Malostonskom zaljevu: Mi jesmo Hrvati, ali Mali i Veliki školj pripadaju BiH. Dubrovačka republika to je područje prodala za svoju slobodu Turcima, a naši preci su ga kupili“. slobodnadalmacija.hr (хрватски). Slobodna Dalmacija. Посетено на 26 февруари 2023.

Извори[уреди | уреди извор]