Кирил Трајковски – Максим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кирил Трајковски - Максим — македонски глумец, режисер и водител особено вклучен во пантомимата. Остварил улоги во повеќе македонски телевизиски сериски и играни филмови, меѓу кои: Болка на душата, Вистинска љубов, Македонски народни приказни и филмот „Максим“ каде тој покрај главната улоге е и режисер, сценарист и продуцент[1]. Играл и во документарниот филм „Еднаш на истокот“, реклами како и во театарски претстави, посебно и со изведби на пантомима.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
2010 Некогаш одамна на исток ТВ-филм Поли Пантев
2012 Максим ТВ-филм Максим
2013-2014 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016 Вистинска љубов ТВ-филм Тодор
2015-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016 Болка на Душата ТВ-серија Перев
2016 Чудешна средба ТВ-филм Александар
2018 Ругање со Христос ТВ-филм
2022 Бистра вода ТВ-серија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kiril Trajkovski - IMDb“. IMDb (Internet Movie Data Base). Посетено на 22 март 2018.