Кино „Љубов“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Кино „Љубов““
РежисерЈани Бојаџи
ПродуцентЈани Бојаџи
НастапуваатДејан Лилиќ
Јелена Жугиќ
Благоја Чоревски
Роберт Вељановски
Марија Новак
Нино Леви
Роберт Ристов

Кино „Љубов“македонски филм во режија на Јани Бојаџи од 2021 година. Главните улоги ги играат актерите: Јелена Жугиќ, Дејан Лилиќ и Благоја Чоревски.

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот ја следи Мира, адвокатка во неволја, која поставува бомба под автомобилот на нејзиниот брат Стево на денот кога Македонија прогласува пандемија на КОВИД-19, за да го спаси семејството од распаѓање. Заплетот постепено открива игра полна со недоразбирања, љубов и страст. Стево го преживува атентатот и една година подоцна го инаугурира киното наречено „Љубов“, идеја и животен сон на сопругот на Мира.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Дејан Лилиќ
Јелена Жугиќ
Благоја Чоревски
Нино Леви
Младен Крстевски
Марија Новак
Роберт Вељановски
Роберт Ристов
Мирјана Ристов
Димитрина Мицковска

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кино „Љубов". ИМДб. Посетено на 5 јуни 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]