Киви (овошје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Киви
Kiwi (Actinidia chinensis) 1 Luc Viatour.jpg
Плодот на Кивите
Научна класификација
Царство: Plantae
Оддел: Magnoliophyta
Класа: Magnoliopsida
Ред: Ericales
Семејство: Actinidiaceae
Племе: Maleae
Род: Actinidia
Вид: A. deliciosa
Биномен назив
Actinidia deliciosa
C.F.Liang.& A.R.Ferguson.

Киви (науч. Actinidia) е суптропско овошно растение од фамилијата Актинидии (Actinidiaceae). Во Македонија се одгледува главно како дворна овошка, во предели каде што микроклимата е поблага. На отворено може да се одгледува покрај езерата и во подножјето на Беласица, каде што дава редовни и високи приноси (50–100 кг по стебло). Плодот е со ниска енергетска, но со висока диетална и лековита вредност.

Киви

Потекло[уреди | уреди извор]

Се смета дека кивите потекнуваат од Кина, а како егзотично растение во Европа е донесено од Нов Зеланд во 20-от век. Освен во Нов Зеланд, кивите денес се одледуваат и во Шпанија и Израел. Ова вкусно, необично овошје, денес е познато во целиот свет, а сè повеќе и повеќе е купувано и кај нас.[1]

Корисност[уреди | уреди извор]

Консумирањето киви е многу здраво, а само еден плод од ова овошје содржи доволно витамини Ц за да ги задоволи дневните потреби на возрасен човек. Во споредба со лимонот, кој има 40 милиграма Ц витамин, во кивитe има дури од 100 до 400 милиграми Ц витамин во 100 грама плод. Во кивите исто така застапени се и витамините А, Б1, Б2.Кивите содржат калиум, магнезиум и витамин Е, а освен тоа содржат и многу вода и малку калории, така што е многу значајно овошје на секоја диета. Лекарите посебно ја препорачуваат во зима, бидејќи го зајакнува имунитетот и претставува превенција од грип. Кивито е идеална за оние кои имаат висок крвен притисок. Покрај тоа, претставува вистински лек против замор и лошо расположение, честа појава во зимските месеци. Кивите можат да се јадат сирови, но и да се користат за подготовка на овошни салати и торти.

Услови[уреди | уреди извор]

Ова повеќе годишно растение, има и друга предност, може да поднесе ниски температури и до -15 степени. И уште едно може да се истакне за ова вкусно и богато со витамини овошје, а тоа е што, векот на дрвото е 40 години. Затоа кивито почна да се сади и на места каде што не знаеле како изгледа.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2014-06-02. Посетено на 2013-12-14.