Кеко (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеко со Ваљадолид во 2019 година

Серхио Гонтан Галардо (роден на 27 декември 1991), познат како Кеко , е шпански професионален фудбалер кој игра за Реал Ваљадолид на позајмица од Малага CF како десно крило .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Атлетико Мадрид[уреди | уреди извор]

Кеко е роден во Брунете , Заедница на Мадрид .Производ од родниот град на младите редови на Атлетико Мадрид , тој го направи својот прв тим - и Ла Лига - дебитираше на 12 септември 2009 година, земајќи го теренот како 63-минутна замена во домашниот рејтинг против Рејсинг де Сантандер со резултат 1-1 , на возраст од само 17години. Говорејќи со Дијарио АС по натпреварот, тој рече: "Вистината е дека отсекогаш сум сонувал да играм на овој стадион, и покрај нерешениот резултат, тоа беше сон. Не размислував за протестите надвор од теренот, а јас само сакав да постигнам. Се надевам дека ќе имам повеќе шанси, но морам да бидам смирен и да видам што одлучува тренерот ". [1]

До крајот на јануари 2010 година, Кеко беше позајмен во клубот на  Реал Ваљадолид до крајот на сезоната .[2] Тој го направи своето деби за неговиот нов тим против Валенсија , кој се појави како доцна замена во евентуалната загуба од 0-2 на 6 февруари.[3]

Кеко ја подели кампањата 2010-11 со две страни на Сегунда Дивизион , ФК Картагена и Жирона ФК ,[4] кои се појавија во 25 натпреварувања комбинирано (девет започнуваат, 952 минути), бидејќи и двајцата успеаја да го задржат статусот на лигата.

Катанија[уреди | уреди извор]

На 19 јули 2011 година, откако не успеа да го обнови договорот со Атлетико Мадрид, Кеко го заврши трансферот во Калчо Катанија во Италија, потпиша тригодишен договор и му го додели дресот број. 15 во Сицилијанскиот клуб.[5] На 7 јануари 2012 година, сепак, заедно со соиграчот Фабио Шјака , тој се приклучи на Серија Б екипата   САД  Гросето ФК на позајмица.[6]

Кеко го постигна својот деби на Серија А на 24 февруари 2013, почнувајќи и придонесувајќи за победата од 2-1 над Парма ФК . Грешка во наводот: Отворачката ознака <ref> не е добро срочена или има погрешно име. Во мај 2014 година, тој беше ослободен.

Албасете[уреди | уреди извор]

На 28 август 2014 година, Кеко потпиша договор со 1 + 1 со Албасете Баломпие , свежо промовиран на второто ниво .[7] Тој имаше повеќе од 2.500 минути на акција за време на својата прва и единствена сезона , особено постигнувајќи голема заграда во 3-2 успех на УЕ Лагостера на 21 мај 2015 година, што го потврди опстанокот на клубот.[8]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Кеко учествувал на Европското првенство на УЕФА под 17 години во 2008 година  со Шпанија , помагајќи им на својата земја за евентуална победа на турнирот и постигнување во финалето, победа од 4-0 над Франција .[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Atletico Madrid's Keko delighted with debut against Racing Santander“. Goal. 13 September 2009. Посетено на 26 October 2009.
  2. „Keko se marcha cedido al Valladolid hasta final de temporada“ [Keko goes on loan to Valladolid until end of the season]. Marca (шпански). 28 January 2010. Посетено на 23 June 2018.
  3. „Villa strikes as Valencia triumph“. ESPN Soccernet. 6 February 2010. Архивирано од изворникот на 2012-10-26. Посетено на 1 August 2011.
  4. „Keko se va al Girona y el Pontevedra pide la cesión de Riau“ [Keko goes to Girona and Pontevedra ask for Riau loan]. La Verdad (шпански). 26 јануари 2011. Архивирано од изворникот на 28 март 2012. Посетено на 1 август 2011.
  5. „Keko ficha por el Catania“ [Keko signs for Catania]. Diario AS (шпански). 20 July 2011. Посетено на 1 August 2011.
  6. „Catania, ufficiale Keko e Sciacca a Grosseto“ [Catania, official Keko and Sciacca to Grosseto] (италијански). Calcio Mercato. 7 January 2012. Посетено на 14 January 2012.
  7. „Keko Gontán llega al Albacete Balompié“ [Keko Gontán arrives at Albacete Balompié] (шпански). Vavel. 28 August 2014. Посетено на 15 September 2014.
  8. „El Albacete sella la salvación a costa de la gran racha azulgrana“ [Albacete seal salvation at the expense of great azulgrana run]. Marca (шпански). 21 May 2015. Посетено на 10 July 2015.
  9. Saffer, Paul (16 May 2008). „Stupendous Spain win U17 crown“. UEFA. Архивирано од изворникот на 30 June 2012. Посетено на 13 August 2015.