Прејди на содржината

Квелендорф

Координати: 51°44′52″N 12°7′43″E / 51.74778° СГШ; 12.12861° ИГД / 51.74778; 12.12861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Квелендорф
Градски дел во Зидлихес Анхалт
Црквата во Квелендорф
Црквата во Квелендорф
Црквата во Квелендорф
Грб на Квелендорф
Квелендорф во рамките на Германија
Квелендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зидлихес Анхалт
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 79 м
Население 1.027  (31 декември 2006)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06386
Повик. бр. 034977
Портал www.vg-suedliches-anhalt.de
Координати 51°44′52″N 12°7′43″E / 51.74778° СГШ; 12.12861° ИГД / 51.74778; 12.12861

Квелендорф (германски: Quellendorf) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Зидлихес Анхалт.