Квалификации за европското првенство во фудбал 2000 - група 8

Од Википедија — слободната енциклопедија

Group 8[уреди | уреди извор]

Во Квалификации за Европското првенство во фудбал 2000 во Холандија и Белгија Македонската репрезентација го освои 4 место и не се квалификува на ова Светско Првенство

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Југославија 8 5 2 1 18 8 +10 17
 Ирска 8 5 1 2 14 6 +8 16
 Хрватска 8 4 3 1 13 9 +4 15
 Македонија 8 2 2 4 13 14 −1 8
 Малта 8 0 0 8 6 27 −21 0
  Хрватска Македонија Малта Ирска Сојузна Република Југославија
Хрватска  3–2 2–1 1–0 2–2
Македонија  1–1 4–0 1–1 2–4
Малта  1–4 1–2 2–3 0–3
Ирска  2–0 1–0 5–0 2–1
Југославија  0–0 3–1 4–1 1–0

September 6, 1998
Македонија  4 – 0  Малта Градски, Скопје
Гледачи: 8,000
Судија: Јан Вегереф (Холандија)
Божинов гол 20'47'
Шаќири гол 70'76'

October 14, 1998
Хрватска  3 – 2  Македонија Максимир, Загреб
Гледачи: 8,541
Судија: Николај Левников (Русија)
Шукер гол 16'
Бобан гол 45'70'
Ќириќ гол 2'
Шаиновски гол 55'

November 18, 1998
Малта  1 – 2  Македонија Тачали, Тачали
Гледачи: 4,671
Судија: Сергеј Шмолик (Белорусија)
Сикшмит гол 69' Николовски гол 49'
Захариевски гол 63'

June 5, 1999
Македонија  1 – 1  Хрватска Градски, Скопје
Гледачи: 10,000
Судија: Хуг Даглас (Шкотска)
Христов гол 80' Шукер гол 20'

June 9, 1999
Ирска  1 – 0  Македонија Лансдовн Роад, Даблин
Гледачи: 28,108
Судија: Урс Мајер (Швајцарија)
Куин гол 60'

September 5, 1999
Југославија  3 – 1  Македонија Стадион ЈНА, Београд
Гледачи: 22,000
Судија: Андерс Фрицк (Шведска)
Стојковиќ гол 37'54'
Савичевиќ гол 77'
Ќириќ гол 64' (pen.)

September 8, 1999
Македонија  2 – 4  Југославија Градски, Скопје
Гледачи: 18,000
Судија: Љубош Михел (Словачка)
Шакири гол 60'
Ќириќ гол 90'
Милошевиќ гол 1'
Бабунски гол 4' (o.g.)
Станковиќ гол 14'
Друловиќ гол 38'

October 9, 1999
Македонија  1 – 1  Ирска Градски, Скопје
Гледачи: 6,000
Судија: Хуан Фернандес Марин (Шпанија)
Ставревски гол 90' Квин гол 18'