Кајузи

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кајуга)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Кајуга
Cayuga
Guyohkohnyo
Вкупен број на населението

86,000+

Региони со значително население
 Канада (Онтарио)
 САД (Њујорк)
Јазици
Gayogohó:no’, англиски, други ирокески дијалекти
Религии
Kai'hwi'io, Kanoh'hon'io, Kahni'kwi'io, Лонгхаус, Хендсм лејк, други ирокески религии
Поврзани етнички групи
Сенека, Онондага, Онеида, Мохавк, Тускарора, други Ирокези

Кајуга (кај. Guyohkohnyo или народот од големото мочуриште) е група на американски староседелци во Северна Америка. Тие се едни од петте народи на Ирокеската лига. Оригинална татковина им е регионот на Прстестите езера околу Кајуганското езеро во американската сојузна држава Њујорк, помеѓу нивните сродни народи Онондага и Сенека. Ги има нешто повеќе од 86.000.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]