Карталкаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карталкаја
Bolu 8207 nevit.jpg
МестоБолу, Турција
Најблизок градБолу
Координати40°40′10″N 31°47′10″E / 40.66944° СГШ; 31.78611° ИГД / 40.66944; 31.78611
Вкупен спуст1,210 m (3,969 ft)
Надм. вис. (најгоре)2,255 м
Надм. вис. (најдолу)1,850 м
Патеки14
Жичници3 седешници, 7 влечници
Снежни паркови1
ПорталKartalkaya

Карталкаја (турски: Kartalkaya) ― скијалиште сместено во планинините Керолу, во покраината Болу, Турција.

Опис[уреди | уреди извор]

Карталкаја има соодветни услови за алпско скијање, ски турнеи и крос-кантри скијање. Многу е потивко и поевтино во текот на неделата поради викендските тренери од Истанбул и Анкара.

Времетраењето на сезоната на скијање е 120 дена во годината, помеѓу 20 декември и 20 март.

Најблискиот град е Болу, оддалечен 54 км. Карталкаја се наоѓа на 4 часа од Меѓународниот аеродром Есенбоа, во Анкара, и 6 часа од Mеѓународниот аеродром Ататурк или Меѓународниот аеродром Сабиха Ѓокчен, во Истанбул, со автобус.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]