Меѓународен аеродром Сабиха Ѓокчен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Истанбул Сабиха Ѓокчен
Меѓународен аеродром

İstanbul Sabiha Gökçen
Uluslararası Havalimanı
Airport Sahiba Gökcen from Air.jpg
IATA: SAWICAO: LTFJ
Преглед
Тип јавен
Сопственик HEAŞ (Airport Management & Aeronautical Industries Inc)
Стопанисувач Malaysia Airports
Опслужува Истанбул, Турција
Место Пендик, Истанбул
Јазол за
Надм. вис. 312 ft / 95 m
Координати 40°53′54″N 29°18′33″E / 40.89833° СГШ; 29.30917° ИГД / 40.89833; 29.30917Координати: 40°53′54″N 29°18′33″E / 40.89833° СГШ; 29.30917° ИГД / 40.89833; 29.30917
Мреж. место sabihagokcen.aero
Карта
SAW is located in Турција<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -129.6%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
SAW
Местоположба на аеродромот
Писти
Насоченост Должина Површина
m ft
06/24 3,000 9,843 Concrete
Статистики (2017)
Passengers 31,385,841
Passenger change 16–17 6%
Aircraft movements 219,656
Movements change 16–17 5%
Source: Turkish AIP at EUROCONTROL[1]
Passenger Traffic, ACI Europe[2]

Меѓународен аеродром Сабиха Ѓокчен (IATA: SAWICAO: LTFJ) е еден од двата меѓународни аеродроми кои го опслужуваат Истанбул, најголемиот град во Турција. Аеродромот е лоциран 35 kм (115,000 ст) југоисточно[1] од центарот на градот, во азискиот дел на Истанбул. Наречен е по Сабиха Ѓокчен, посвоената ќерка на Мустафа Кемал Ататурк и првата жена-воен пилот во светот.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 EAD Basic. Ead.eurocontrol.int. Retrieved on 2011-08-01.
  2. „ACI EUROPE Airport Traffic Report. December, Q4 and Full Year 2015“ (PDF). конс. 28 August 2016. 
  3. First female combat pilot“, „Guinness World Records“. (на en-GB)