Капричоза (пица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Капричоза
Capricciosa
Капричоза направена во Македонија
Дел од оброкотглавно јадење, мезе
Температура на послужувањетопла
Главни состојкијајца, шунка, печурка, кашкавал

Капричоза (италијански: capricciosa) — вид на пица во италијанската кујна подготвена со сирење моцарела, италијанска печена шунка, печурки, артичока, сардина и домати.[1][2][3] Може да има јадливи печурки како што се шампињони (Agaricus bisporus),[3][4] и други. Некои видови на капричоза, може да користат пршута, маринирани плодови од артичоки, маслиново масло, маслинки, листови од босилек и[3][5] јајца.[6] Некои видови можат да бидат подготвени со користење на тенка кора.[6]

Оваа пица била измислена од страна на Енеа „Данте“ Сантерини, сопственикот на ресторанот La Capricciosa во Виа дел Корзо, Рим. Семејството Сантерини сè уште го има корпоративниот патент регистриран на 29 ноември 1952 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Guides, Rough (август 2011). Rough Guide Phrasebook: Italian: Italian. стр. 244. ISBN 9781405386463.
  2. Criscitello, Antonio (1999). L'arte italiana di fare la pizza (италијански). стр. 33–35. ISBN 9788844010720.
  3. 3,0 3,1 3,2 Gemignani, Tony; Morgan, Diane (13 јануари 2012). Pizza. стр. 36–37. ISBN 9781452112763.
  4. Ray, Rachael (17 август 2010). Rachael Ray 365: No Repeats. ISBN 9780307757920.
  5. Lopreseti, Mike. „Fenson's passions: Curling and pizza“. USA Today. Посетено на 31 декември 2018.
  6. 6,0 6,1 Adler, Karen; Fertig, Judith (22 април 2014). Patio Pizzeria. стр. 10. ISBN 9780762449668.

Дополнителна книжевност[уреди | уреди извор]